• USD Alış: 5.3375
  • USD Satış: 5.3589
  • Euro Alış: 6.0523
  • Euro Satış: 6.0765
800 yıllık lahit, fotoğraf sevdasına kurban gitti

800 yıllık lahit, fotoğraf sevdasına kurban gitti

31.08.2017 - 10:22:20 |

İngiltere'de, 13. yüzyıldan kalma bir lahitin önünde çocuklarının fotoğrafını çekmek isteyen aile, koruyucu bariyeri kaldırarak lahitin hasar görmesine neden oldu.

İngiltere'nin Southend şehrindeki, eski bir manastır olan Prittlewell Müzesi'ni gezen bir aile, 13. yüzyıldan kalma bir lahitin önünde çocuklarının fotoğrafını çekmek istedi. Aile çocuğun lahite iyice yaklaşabilmesi için görevlilerin koyduğu bariyer halatını kaldırınca lahit kazayla üzerinde durduğu büstten ayrılarak kırıldı.  

​Sputnik'in haberine göre, aile 4 Ağustos'ta olayı görevlilere bildirmeden müzeden ayrıldı. Tabutun kırıldığını fark eden görevliler olayın nasıl gerçekleştiğini MOBESE kameralarını izleyince öğrendi.

Müzenin, lahitlerin tamirinden sorumlu koruma görevlisi Claire Reed "Her türlü riski değerlendirseniz de, birilerinin bariyeri aşarak tarihi eserlerin yanına gitmeye çalışacağı aklınıza gelmeyebilir" diye konuştu. Reed olaydan üzüntü duyduklarını belirtti ve kumtaşından yapılan lahitin türünün son örneği olduğunu söyledi: "Manastırın tarihinden günümüze pek az arkeolojik buluntu kaldı, bu nedenle bu bizim için çok önemli ve tarihsel olarak eşi benzeri olmayan bir eser."

Öte yandan lahitteki hasarın ciddi olmadığı ve onarımı için yapılacak masrafın 100 sterlin'i aşmayacağı belirtildi.

ingiltere'nin southend şehrindeki, eski bir manastır olan prittlewell müzesi'ni gezen bir aile, 13. yüzyıldan kalma bir lahitin önünde çocuklarının fotoğrafını çekmek istedi. aile çocuğun lahite iyice yaklaşabilmesi için görevlilerin koyduğu bariyer halatını kaldırınca lahit kazayla üzerinde durduğu büstten ayrılarak kırıldı.  

​sputnik'in haberine göre, aile 4 ağustos'ta olayı görevlilere bildirmeden müzeden ayrıldı. tabutun kırıldığını fark eden görevliler olayın nasıl gerçekleştiğini mobese kameralarını izleyince öğrendi.

müzenin, lahitlerin tamirinden sorumlu koruma görevlisi claire reed "her türlü riski değerlendirseniz de, birilerinin bariyeri aşarak tarihi eserlerin yanına gitmeye çalışacağı aklınıza gelmeyebilir" diye konuştu. reed olaydan üzüntü duyduklarını belirtti ve kumtaşından yapılan lahitin türünün son örneği olduğunu söyledi: "manastırın tarihinden günümüze pek az arkeolojik buluntu kaldı, bu nedenle bu bizim için çok önemli ve tarihsel olarak eşi benzeri olmayan bir eser."

öte yandan lahitteki hasarın ciddi olmadığı ve onarımı için yapılacak masrafın 100 sterlin'i aşmayacağı belirtildi.

YORUM YAZ