• USD Alış: 5.3375
  • USD Satış: 5.3589
  • Euro Alış: 6.0523
  • Euro Satış: 6.0765
ASOSYAL Mİ? ANTİSOSYAL Mİ?

ASOSYAL Mİ? ANTİSOSYAL Mİ?

22.08.2017 - 16:51:38 | G.Sever

ASOSYAL MİYİZ? ANTİSOSYAL Mİ?

Bu yazıyı yazmak nereden geldi aklıma? Ne zaman eşimle, dostumla, arkadaşımla birileri için ‘’ az konuşuyor, pek kimseyle görüşmüyor, dışarı çıkmıyor’’ diye konuşsak hemen antisosyal değil mi? deniyordu. Ben de ‘ hayır o asosyal olabilir, antisosyal daha farklı diyordum.
Her ne kadar asosyal kavramı daha önceleri psikopat, sosyopat, disosyal ile birlikte antisosyaliteyi anlatmak için kullanılsa da antisosyalite daha farklı bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır.
Türk dil kurumuna göre asosyal sıfat (a’sosyal, l ince okunur.) Fransızcada asocial

1- Sıfat.  Sosyal olmayan

2- Toplum Bilimi. Genel kabul görmüş kuralların dışında hareket eden anlamında kullanılmaktadır.

Asosyallikte kişi çevresiyle iletişim kurmakta çoğu zaman zorlanır, yani ortamlara girmekten çekinir, utangaçlık hissi ve karşı cinse karşı bir çekingenlik yaşar. Asosyallik özgüven eksikliğinin, ilişkileri yük olarak görmenin işareti de olabilir. Asosyal kişiler gerçek hayatta az ilişki kurarken sanal alemde bir sürü arkadaş edinebilir, saatlerce oyun oynayabilirler. Asosyallik eğilimi gösteren çocuklarımız-ergenlerimiz varsa arkadaş, yakın çevre ilişkilerini teşvik etmek özgüven eksikliğini azaltmak için grup etkinliklerine katılmalarını sağlamak, bilgisayar - internet kullanımını azaltmak için farklı aktiviteler planlamak uygun olabilir.

Biraz da antisosyaliteden bahsedelim.

Antisosyal; bir toplumda suç, ayıp, günah ya da ahlakdışı sayılan davranışları tekrarlamaya eğilimli demektir. Antisosyal hırsızlık, gasp, saldırganlık, cinsel suçlar olmak üzere her türlü suçu işleyebilir. 
Bazen de yalnızca ahlak, işyeri ya da okul kurallarını çiğnemekle sınırlı olabilir. Kişi bu suçları aklına estiği gibi ya da sonuçlarına aldırmıyormuş gibi ve tekrar tekrar işler. Verilen cezalardan ders almaz.
Başka insanlara karşı sorumluluk, sadakat ve dürüstlük duygusu yoktur. Verdiği sözleri tutmaz, durmadan yalan söyler ve insanları kolayca aldatır. Yalanı yüzüne vurulunca utanmaz. Dolandırıcılık, sahtekarlık, insanları yalnızca zevk için aptal yerine koyma gibi davranışları sıktır. Başkalarının yerine geçerek insanları aldatma ve birden çok isim kullanma gibi davranışlar gösterebilir. Nikahlı ya da nikahsız eş değiştirebilir. Parasal yükümlülüklerini yerine getirmezler. Bu kişilerin çoğu iş tutmaz. Eğer bir işe girerse disiplin bozucu davranışlar nedeniyle çabuk kovulurlar. Geçinebilmek için ya parası olan bir yakınını sömürür ya da yasadışı yollardan para kazanırlar.
Akıllarına estiği gibi gezer, kendisinin ya da başkalarının güvenliğini düşünmezler. Bu kişilerde kolay öfkelenme ve saldırganlık görülür. Sebepsiz yere öfkelenir ve insanlara saldırır, kolay kavga çıkarır, yaralanma, öldürme olabilir. Antisosyal kişilerin saldırganlığından en çok zarar görenler, genellikle ailesi ve çocuklarıdır. Örneğin küçük çocuğun üstünden para döndürme gibi. Antisosyal kişilerde alkol, madde bağımlılığı çok sık gelişir, cinsel suçlar daha fazladır.
Antisosyal kişilik bozukluğu, 15 yaşından önce başlayan yaygın bir antisosyal davranış ve pişmanlık duymadan başka insanların haklarını çiğneme ile belirli bir bozukluktur. Anne babasız büyümüş çocuklarda, tutarlı bir ebeveyn eğitimi girmemiş çocuklarda ortaya çıkma olasılığı yüksektir.
Babasında alkolizm olanlarda, çocukken cinsel ya da fiziksel olarak sömürülmüş çocuklarda ve çocukluk çağında dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda bu antisosyaliteye yatkınlık olabilir. Antisosyalite erkeklerde, kadınlardan daha sıktır. Bu vesileyle lütfen çocuklarımızı sevgiyle büyütelim. Şiddetten (fiziksel, psikolojik, cinsel) uzak tutalım. Toplumsal kuralları öğretelim, tutarlı ebeveynler olalım. Eğer çocuğumuzda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu belirtileri varsa mutlaka tedavi ettirelim.

YORUM YAZ