• USD Alış: 5.3235
  • USD Satış: 5.3448
  • Euro Alış: 6.0892
  • Euro Satış: 6.1136
Böbrek Taşı Ağrısından Korunmanın En Basit Yolu

Böbrek Taşı Ağrısından Korunmanın En Basit Yolu

28.08.2017 - 12:21:45 | G.Sever

Araştırmalara göre dünyadaki insanların yüzde 10 ile 15’i, hayatlarının bir döneminde böbrek taşı sorunuyla karşı karşıya kalıyor. Üroloji Uzmanı Doç. Orhan Tanrıverdi, ‘’4 mm’den küçük taşlar böbrek ve idrar yollarından daha rahat atılabilirken, 6 mm’nin üzerindeki taşlara genellikle müdahale gerekiyor" diyor.

Böbreklerde ilk taş oluşumunun çoğunlukla 20’li yaşlara denk düştüğünü belirten Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Orhan Tanrıverdi, taş oluşan bireylerde sonraki beş yıl içinde bir başka böbrek taşı oluşturma olasılığının yüzde 50’lere ulaştığını söyledi.

“TAŞ DÜŞÜRME DOĞUM SANCISIYLA EŞDEĞER”

Çocuk doğuran kadınların ifadelerine dayanılarak yapılan karşılaştırmalarda taş düşürmenin doğumdan daha sancılı bir süreç olduğunu belirten Dr. Tanrıverdi, özellikle yaz aylarında günlük 2,5 - 3 litre arasında sıvı tüketilmesi gerektiğini hatırlatarak şunları söyledi: 

“En çok tüketilmesi gereken sıvının başında ‘su’ geliyor. Daha önce sık böbrek taşı düşürenler doğal limonata da tercih edebiliyor. Diyabet hastası olmayanlar tatlandırmak amaçlı çok az miktarda şeker kullanabilir. Limonda bulunan sitrat adlı madde doğal bir taş oluşumu engelleyicisi olarak görev yapıyor. Piyasada taş oluşumunun önlenmesi için sitrat içeren ilaçlar da bulunuyor. Doktor tarafından ilaç önerilmediği takdirde doğal limonataya ağırlık verilebilir. İdrar rengi ne kadar açıksa o kadar düşük konsantrasyonda mineral içeriyor ve bu mineraller idrar yollarında bir araya gelmeye fırsat bulmadan atılmış oluyor. Bu nedenle taş hastalarının idrar renklerini dikkatli takip etmeleri ve günün her saatinde aldıkları sıvıyı iyi ayarlamaları gerekiyor.”

BÖBREK TAŞI EN ÇOK YAZIN ARTIYOR

Dr. Tanrıverdi’nin aktardığı bilgiye göre, fazla miktarda hayvansal gıdalarla beslenme, idrarın asit yönüne kaymasını sağlıyor ve bu da idrarda kristal oluşumuna yol açıyor. Fazla miktarda tuz tüketilmesi ise böbreklere gelen sodyumun artmasını sağlıyor ve idrarla fazla miktarda kalsiyum atılımına sebep olarak taş oluşumunu artırıyor. Yine fruktoz içeren mısır şurubundan yapılmış şekerler düşük oranda magnezyum içeriyor. Magnezyumun gıdalarla düşük oranda alınması idrarla atılan kalsiyumun artışına sebep oluyor. Magnezyum özellikle yeşil yapraklı bitkilerin yapraklarında, fındık ve diğer tohumu yenen gıdalarda bolca bulunuyor. Yaz aylarında yüksek hayvansal protein, tuz, oksalat ve rafine şeker içeren gıdalar taş oluşumuna davetiye çıkarıyor.

SAĞLIKLI BÖBREKLER İÇİN GÜNÜN HER SAATİ SIVI TÜKETİLMELİ

- Günlük 2,5-3 litre su tüketilmeli.
- Çay, kahve alkol gibi sıvı kaybettiren veya oksalat miktarı fazla olan içeceklerden uzak durulmalı.
- Bol limonlu, yeşil salata tüketilmeli.
- Hayvansal gıdalardan ve tuzdan uzak durulmalı.
- İdrar miktarının 24 saate 2,5 litre kadar olmasına dikkat edilmeli ve günün her saatine yayarak sıvı tüketilmeli.

YORUM YAZ