• USD Alış: 5.3467
  • USD Satış: 5.3682
  • Euro Alış: 6.0837
  • Euro Satış: 6.1081
BOYUN - SIRT - BEL AĞRISI HAKKINDA BİLMEDİKLERİMİZ

BOYUN - SIRT - BEL AĞRISI HAKKINDA BİLMEDİKLERİMİZ

29.08.2017 - 14:56:39 | G.Sever

Boyun, sırt ve bel ağrılarının tanısı ve tedavisi fizik tedavi ve rehabilitasyonun ana ilgi alanlarındandır. Toplumda bel ve boyun ağrıları çok sık görülür ve iş gücü kaybına yol açar.

Sık görülen nedenleri
Mekanik ağrılar; Omurgadaki bağların- kasların- eklemlerin gerilmesi- zorlanması ve aşırı yüklenmesine bağlı olarak gelişen ağrılar
Duruş bozuklukları
Miyofasial ağrı, fibromiyalji
Travma
Kireçlenme
Fıtık
Omurgada kanal darlığı
Omurgada kayma
Kemik erimesi
Romatizmal hastalıklar
Enfeksiyonlar
Tümörler
Yansıyan ağrılar

Boyun, sırt ve bel ağrılarında ne zaman acil olarak hekime gitmek gerekir?
Yeni başlayan şiddetli ağrı
20 yaş altı, 50 yaş üstü hastalar
Travma
İstirahatle geçmeyen ağrı
Gece uykudan uyandıran ağrı
Ateş yüksekliği
Halsizlik, kilo kaybı
Kollarda ve ellerde uyuşma ve kuvvetsizlik
Boyun ağrısına eşlik eden idrar ve barsak şikayetleri varsa
Yürüyüş güçlüğü ve bacaklarda sertlik

Tedavi programı
Hasta eğitimi,kısa süreli istirahat (3-4 gün) ve aktivitelerin düzenlenmesi
İlaç tedavileri
Fizik tedavi ve rehabilitasyon programı
Kısa süreli bel korsesi kullanımı (3-4 gün )
Lokal enjeksiyonlar
Cerrahi tedavi

Bel Ağrısında Kullanılan Fizik Tedavi Yöntemleri

Hasta eğitimi
Bel ağrısının nedeni, nasıl tedavi edileceği, günlük yaşantılarına ne zaman dönecekleri, ağrının tekrarlamasının nasıl önleneceği hastaya anlatılır. Hastaya yatarken, otururken, ağırlık kaldırırken nelere dikkat edeceği öğretilir. Çok kısa süreli istirahat ( 3 gün gibi ) ve mümkün olduğunca aktif kalması ve günlük işlere devam etmesi önerilir.

Egzersiz tedavisi
Egzersiz duruşu düzeltir, kasları güçlendirir, dayanıklılığı arttırır, esnekliği sağlar ve omurga üzerindeki mekanik zorlanmayı azaltır. Egzersiz tedavisi mekanik bel ağrısında ağrıyı azaltmak ve fonksiyonu artırmak için en etkili tedavidir. Egzersizler her hastaya özel olarak planlanmalıdır. Egzersiz programına ağrı azaldıktan sonra hemen başlanır.

Bel Ağrısı İçin Spesifik Egzersizler

Postür- duruş eğitimi

Günlük hayatta oturma ve ayakta durma sırasında alışkanlık haline getirilen duruş bozuklukları bel çevresindeki kasları, bağları ve eklemleri zorlayarak ve yük bindirerek bel ağrısına yol açabilir. Postür eğitimi duruş bozukluklarını saptayıp bunları düzeltmeye yönelik egzersizleri içerir.

Lomber stabilizasyon egzersizleri
Bel ve karın kasları doğal bir korse gibi omurgayı destekler, omurgaya aşırı yük binmesini önler ve stabiliteyi sağlar. Bel ve karın kasları güçsüzlüğünde tekrarlayıcı aktivite, uzun süreli sabit pozisyonda kalma ve belin zorlanması sırasında bele binen yük artar ve zedelenmeler daha sık görülür. Lomber stabilizasyon egzersizleri beli destekleyen kasları güçlendirmek - dayanıklılıklarını arttırmak ve fleksibilitelerini sağlamak için yapılan egzersizlerdir. Bu egzersizlere bel ağrısı geçtikten sonra da devam edilmelidir.

Aerobik egzersizler
Yürüyüş, bisiklet, yüzme egzersizler arasında yer alır. Yürüyüşe günde 10 dk ile başlanıp 45 dk çıkartılır ve bu egzersizlere haftada 3-5 gün devam edilir.

Su içi egzersizler ( hidroterapi)
Su içi egzersizlerinde yer çekimi etkisi %90 azalır, bel ağrısını arttırmadan egzersiz yapmaya olanak sağlar, ılık suda kas spazmı çözülür.

Fizik tedavi modaliteleri
Egzersiz programının tamamlayıcısıdır. Dokuyu egzersiz programına hazırlamak, doku iyileşmesine yardımcı olmak, ağrıyı azaltmak, kas spazmını çözmek için kullanılır.

Masaj
Traksiyon
Lomber destekler

Korse postürü düzeltmeye, spinal hareketi önlemeye yardımcıdır. Aşırı spinal hareketi önlediği, intraabdominal basıncı arttırdığı ve omurgaya kompresif yüklenmeyi azalttığı belirtilmiş. Kısa süreli kullanılmalıdır.

Egzersizler kişiye özel olmalıdır. Lütfen elinize basmakalıp hareket listelerini almayın. Mutlaka bir fizyoterapist’e danışın. Çünkü siz değerlisiniz.

YORUM YAZ