• USD Alış: 5.3375
  • USD Satış: 5.3589
  • Euro Alış: 6.0523
  • Euro Satış: 6.0765
Çocuklar Uruguaylı yazar Eduardo Galeano ile buluşuyor

Çocuklar Uruguaylı yazar Eduardo Galeano ile buluşuyor

31.08.2017 - 12:43:05 |

NotaBene Yayınları, çocuklara yönelik alternatif kitaplardan oluşan “Anti Kahramanlar” serisinde, “kahramanlık” kavramını sorguluyor. Bizim “mucize” dediklerimizi, hayallerinin peşinde zorlukları aşarak, bazen bir ömürlük emekle gerçekleştiren anti kahramanların gerçekliğini çocuklarla paylaşmak isteyen NotaBene, serinin ikinci kitabında sıklıkla “adalet”i sorgulayan Uruguaylı gazeteci yazar Eduardo Galeano’ya yer veriyor.

“Kahramanlar kimdir ve de nereden gelmişlerdir?”, “Doğaüstü güçleri olmayan insanlar mucizeler yaratamazlar mı?”, “Mucize dediğimiz, hayallerimizin sınırlarının aşılması mıdır?” gibi sorularla yola çıkan anti kahramanlar serisi, hayallerinin peşinde uzun yollar kat eden, bir kısmını da gerçekleştiren “sıradan” insanların hikayelerini paylaşarak, hayal gücünü kıskandığımız çocuklara ilham olabilmeyi ve ışık tutabilmeyi hedefliyor. Bu serideki “anti kahramanların” ellerinde iksirler, görünmezlik pelerinleri yahut asaları yok. Doğrusu, gerçekdışı güçlerin yoldaşlığına pek de ihtiyaçları yok.

“Anti kahramanlar” serisinin ikincisinde çocuklar Uruguaylı yazar Eduardo Galeano ile buluşuyor

NotaBene Yayınları, “Anti Kahraman” serisinin ikinci kitabında Eduardo Galeano’nun hikayesini çocuklarla buluşturuyor. Dünyadaki tüm haksızlığın ve adaletsizliğin çeşitli konular üzerindeki etkisini sorgulayan ve üzerine yazılar yazan Galeano, anlattığı hikayelerle yaşamı boyunca doğrunun peşinde koşmuştur. Şimdi onun hikayesi, hepimize ve özellikle çocuklara adaletin ve doğrunun peşinde verilecek mücadelenin yolunu aydınlatan bir kılavuz işlevi görüyor. Kitap aynı zamanda ebeveynlerin de çocuklarla birçok olay ve kavram üzerine konuşabilecekleri bir sohbet kitabı olmayı hedefliyor.

Nadia Fink ve Pitu Saá tarafından yazılan ve resmedilen kitabın çevirisi Nergis Turan’a ait. 23 sayfalık kitap, kitapçılarda ve online kitap mağazalarında.

YORUM YAZ