• USD Alış: 5.3375
  • USD Satış: 5.3589
  • Euro Alış: 6.0523
  • Euro Satış: 6.0765
DUBAİ'DE GEZİNTİ

DUBAİ'DE GEZİNTİ

29.08.2017 - 12:17:40 | G.Sever

Dubai! Birçoğu için bir alışveriş cenneti, kış soğuğundan kaçış yeri. Genç çiftlerin balayı mekanı, bazıları içinse yüksek kazanç kapısı. Birleşik Arap Emirlikleri‘ni oluşturan yedi emirlikten biri olan Dubai, emirliklerin tartışmasız en moderni ve aslında bağımsız bir kent devleti gibi, özellikle turizm ve ticaret sektörlerinde inanılmaz bir hızla büyüyüp ve gelişiyor. Bu şehir rehberi yazımda gitmek isteyenler için Dubai hakkında bilgi ve gezi notları var.
Dubai gezi, alışveriş, eğlence, güneşlenme, yüzme, yeme-içme, spor ve gece hayatı amaçlı kısa tatiller için çok tercih edilen bir yer. Bir “en”ler kenti: en büyük, en yüksek, en geniş… Dünyada göçmen nüfusu oranı en yüksek şehir. Resmi tatil günü Cuma olup, buna bir süre önce Cumartesi de eklendi. Dubai yani Birleşik Arap Emirlikleri para birimi Dirhem‘in uluslararası sembolü AED, yerel yazılışı ise Dhs. 1 TL = 2 AED ettiği için alışveriş ederken hesaplamak kolay.Dubai’ye Nasıl Gidilir?
İstanbul’dan Dubai’ye THY veya FlyDubai ile direkt uçuşlarla 4.5 saatte gidebilirsiniz. Azerbaycan Havayolları, Royal Jordanian, Gulf Air, Qatar Airways, EgyptAir ve Air Arabia’nın ise aktarmalı uçuşları var. Dubai (BAE) hususi/yeşil, diplomatik ve hizmet pasaportlarından vize istemiyor. Normal (umuma mahsus) pasaporta vize almak ise otel rezervasyonu ve uçak bileti ile son derece kolay.Dubai’de Hava Durumu
Kurak bir iklime sahip kentin sıcak ve nemli yazında hava sıcaklığı ortalaması gündüz 42 derece, gece 28 derece. Sonbahar ve İlkbahar mevsimleri de 30 – 40 derecelerde sıcak. Kışları ise gündüz 23 – 25 derece sıcaklıkla ideal. Ben Mart’ta gittim ve hava güzeldi. Deniz suyunun bile 37 dereceye çıktığı yaz mevsiminde gitmenizi asla tavsiye etmem. Seyahat etmek için en uygun mevsim Kış ayları.

Havaalanından Dubai Şehir Merkezine Ulaşım
BAE Dubai Uluslararası Havalimanı’ndan (International Airport) kent merkezine taksi ile gitmek isterseniz açılış 25 Dhs (dirhem). Terminal 1 ve Terminal 3’ten metro var. Bagajınızı alıp çıkar çıkmaz otobüs var ve bilet 3 Dhs (1.5TL). 401 numaralı otobüs Al Sabkha, 402 ise Al Ghubaiba’ya gidiyor.
Uçağınız havaalanı çok yoğun olduğu için kullanılan Şarjah Uluslararası Havaalanı’na (Sharjah International Airport) ise Dubai’ye karayolu aslında 30 dakika olmakla beraber Şarjah Emirliği’nden sınır geçişinin yoğun olduğu saatlerde 1.5–2 saati buluyor. Biletiniz Air Arabia’dansa Şarjah havaalanına inersiniz. Dubai’ye otobüs değil taksi ile gitmek isterseniz 50 Dhs (dirhem) tutar. Air Arabia’nın Şarjah Havalimanı’ndan Dubai Uluslararası Havalimanı’ndaki Rashidiya Metro İstasyonu’na otobüsü var.

Dubai’de Alışveriş
Dubai demek alışveriş demek. Düşük vergiler, limana gelip giden dev miktarlarda kargo ve düşük tarifeler, burada hemen her şeyi uygun fiyatla bulabilmenizi sağlıyor. Fakat Dirhem’in yükselişi ve akın akın gelen alışverişçiler nedeniyle artık burası çok ucuz bir yer olmaktan çıkıyor. Batılı ünlü marka zincirlerinin dükkanlarındaki orijinal avro ve sterlin etiketlerindeki fiyatları dirheme çevirdiklerinde %25 civarında yükseltiyorlar. Kentten alınabilecek en uygun şeyler tekstil, elektronik ve altın. Elektronik eşya çok ucuz olduğu için, tekstil ve altın ise çok çeşit ve uygun fiyat nedeniyle rağbet görüyor.
Ocak ve Şubat aylarında dükkanların tamamında indirim var. Dubai’de modern alışveriş merkezlerinde az, geleneksel dükkanlarda çok olmak üzere hala birçok yerde pazarlık yapılabiliyor, Türk olarak pazarlık gücünüzü kullanmayı unutmayın!
Tekstil için Satwa semti ideal. Burada kumaş satıp hemen terziye elbise diktiren dükkanlar da var. Dükkan sahiplerinin birçoğu Hintli, Filipinli ve Pakistanlı. Satıcı size indirim sunuyor olsa bile Satwa’da mutlaka pazarlık yapın. Hintli ise “Avaramu”yu söylüyorsunuz, Pakistanlı ise “Paakistaaan, Paakistaan, ciive Paakistan”ı.;

Eski Dubai’de Gezilecek Yerler
Al Ahmadiya School, Deira. 1912 yapımı, şehrin ilk okulu. Giriş ücretsiz ve tuvaletleri temiz.
Bastakiya District. Eski binalar olan semt gezilecek yerler arasında.
Dubai Museum, Al Ibn Abi Talib Road. Müze deyince bizim müzelerimiz gibi bir şey beklemeyin, ama görmeye değer. Bilet 3 dirhem.
Jumeirah Camii, Jumeirah Road, Jumeirah 1,  Palm Strip Mall karşısı. Kentin en büyük camisi olup  Müslüman olmayanların ziyaretine açık birkaç camisinden biri. Arap kaligrafi sanatıyla bezeli."Dünyanın en yüksek binası, Burj Khalifa - 828 metre"

Modern Dubai’de Gezilecek Yerler
Burj Dubai (Burj Khalifa): 828 metre yükseklikte, 160 katlı, dünyanın en yüksek binasında dokuz tane otel var. Günün sonraki saatlerine veya başka güne bilet kesiyorlar ve 100 dirhem (50TL). Beklemek istemezseniz ise 400 dirhem ödemeniz gerekiyor. Manzara için 452 metre yükseklikteki balkona çıkarıyorlar. Gezilecek yerler arasında.
The Dubai Fountain: Burj Dubai Gölü’nde bulunan 270 metre uzunluğundaki dünyanın en büyük fıskiyesi, suyu 150 metre yükseğe fırlatıyor. Her 30 dakikada bir müzik eşliğinde muazzam su gösterisi var.
Burj al-Arab Hotel: Dünyanın tek 7 yıldızlı oteli. Gezmek için rezervasyon gerekiyor.  Oda için yaklaşık bir ay önceden yer ayırtmak gerekiyor. Gezilecek görülecek yerler arasında en turistik olanı.
Dubai Marina: Yürüyüş yolları, kafeler, oteller, kumsal, lokantalar ve dükkanlarıyla yerel halkın ve turistlerin gezinti yeri.
Palm Islands: Palmiye Adaları, dünyanın en büyük yapay adaları ve görülecek yerler arasında.
Kumsallar ve deniz: Her türlü su sporları ve bembeyaz kumsallar var.
Çölde Safari: Arazi aracı ve özel şoförüyle kum tepelerinde sürüş, günbatımı ve müzikli-danslı çöl yemeği.

Dubai’de Şehiriçi Ulaşım
Kentte şehir içi ulaşım otomobil ağırlıklı olsa da Orta Doğu’nun en iyi toplu taşıma sistemine sahip. Metro ve otobüslerde 1 gün sınırsız geçerli bilet 14 dirhem (7TL). Nol Silver adlı 20 dirheme satılan kart ise hem günlük kullanım hem de metro ve otobüslerde yüzde on indirim sağlıyor. Bir günden fazla kalanlar için Silver kart daha avantajlı. Metroda Red Line (Kırmızı Hat) ve Green Line (Yeşil Hat) var, tek bilet 2 ila 8.5 dirhem arasında değişiyor. Taksilerde sadece havaalanından açılış 25 Dhs, şehirde ise her yerde gündüz 3 dirhem, gece 3.5 dirhem. Taksi gece tarifesi 22:00 ile 06:00 arasında geçerli. Kilometrede 1.75 dirhem (90 Kuruş) atıyor. Taksimetre yoksa binmeyin, resmi değildir. Taksicilerin çoğu Pakistanlı olduğu için ben biner binmez Şehnaz Begüm’ün “Paakistaaan, Paakistaan, ciive Paakistan” şarkısını söyleyip sempati kazandım.

Dubai Gece Hayatı
Gece hayatı sınırlı olan kentte alkol sadece yetkili mekanlarda satılıyor ve bunların tamamına yakını otellerde. Bu bar ve gece kulüplerine 21 yaşından küçükler giremez. Sokakta alkollü içki içmek yasak. Dükkanlarda içki satılmayıp, az sayıdaki satış noktasından sadece izin belgesi olanlar satın alabilir. Taşkınlık ciddi bir suç ve hücre ile cezalandırılıyor.

YORUM YAZ