• USD Alış: 5.3375
  • USD Satış: 5.3589
  • Euro Alış: 6.0523
  • Euro Satış: 6.0765
Meghnad Desai, 'Kibir'de iktisatçıların neden yanıldığına yanıt verdi

Meghnad Desai, 'Kibir'de iktisatçıların neden yanıldığına yanıt verdi

31.08.2017 - 14:16:06 |

2007-2008 finans krizi hakim iktisadı eleştirilerin odağına oturttu. Peki hakim teoriyi savunan iktisatçılar krizi neden öngöremedi ve yanıldı? London School of Economics'ten Profesör Meghnad Desai, bu soruya "kibir" yanıtını veriyor. Desai, "Kibir" adlı kitabında krizi anlamak için Adam Smith, Karl Marx, Fredrick Hayek, Joseph Schumpeter, John Maynard Keynes ve Nikolay Kondratyev gibi düşünür ve iktisatçılara dönüyor.

Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) Ekonomi kategorisinde "Kibir: Ekonomik Krizin Nedenleri ve Bir Sonraki Krizden Kaçınma Yolları" adlı kitabı yayımladı.

London School of Economics'te (LSE) emeritus iktisat profesörü, Küresel Yönetişim Araştırmalar Merkezi kurucusu ve eski direktörü Meghnad Desai'nin kaleme aldığı kitabı Ebru Kılıç Türkçeye kazandırdı.

Meghnad Desai kitabında, çağın en önemli ekonomik sorunlarına dair yeni bir bakış açısı sunuyor.

2007-2008 finans krizinin ardından iktisat biliminin ciddi eleştirilere maruz kaldığını anlatan ünlü iktisatçı Meghnad Desai, Kibir'de yanlış gidenin ne olduğunu, iktisat tarihindeki temel krizlere bakarak sorguluyor.

İktisatçıların krizi öngörememesinin ve yanıldıklarını kabul edememesinin önemli nedenlerinden birinin, kuşkucu araştırmaların yerini alan kibir ve kesinlik olduğunu söylüyor.

Kibir; Adam Smith, Karl Marx, Fredrick Hayek, Joseph Schumpeter, John Maynard Keynes ve Nikolay Kondratyev gibi iktisatçılara dönüyor.

Desai, tüm iktisadi durumların tek bir kuramla çözülebileceğini reddediyor; eldeki kuramların gelecekteki felaketleri önlemek için yeniden değerlendirilmesi gerektiğini belirtiyor ve çağımızın en önemli ekonomik sorunlarına dair yeni bir bakış açısı sunuyor.

ekonomi kategorisinde "kibir: ekonomik krizin nedenleri ve bir sonraki krizden kaçınma yolları" adlı kitabı yayımladı.

london school of economics'te (lse) emeritus iktisat profesörü, küresel yönetişim araştırmalar merkezi kurucusu ve eski direktörü meghnad desai'nin kaleme aldığı kitabı ebru kılıç türkçeye kazandırdı.

meghnad desai kitabında, çağın en önemli ekonomik sorunlarına dair yeni bir bakış açısı sunuyor.

2007-2008 finans krizinin ardından iktisat biliminin ciddi eleştirilere maruz kaldığını anlatan ünlü iktisatçı meghnad desai, kibir'de yanlış gidenin ne olduğunu, iktisat tarihindeki temel krizlere bakarak sorguluyor.

iktisatçıların krizi öngörememesinin ve yanıldıklarını kabul edememesinin önemli nedenlerinden birinin, kuşkucu araştırmaların yerini alan kibir ve kesinlik olduğunu söylüyor.

kibir; adam smith, karl marx, fredrick hayek, joseph schumpeter, john maynard keynes ve nikolay kondratyev gibi iktisatçılara dönüyor.

desai, tüm iktisadi durumların tek bir kuramla çözülebileceğini reddediyor; eldeki kuramların gelecekteki felaketleri önlemek için yeniden değerlendirilmesi gerektiğini belirtiyor ve çağımızın en önemli ekonomik sorunlarına dair yeni bir bakış açısı sunuyor.

YORUM YAZ