• USD Alış: 5.3235
  • USD Satış: 5.3448
  • Euro Alış: 6.0892
  • Euro Satış: 6.1136
Kızarıklık Deyip Geçmeyin!

Kızarıklık Deyip Geçmeyin!

19.12.2017 - 15:30:26 | N.Çelik

 

Aktinik Keratoz

Aktinik keratoz, uzun süreli kontrolsuz güneşe maruz kalmaya bağlı olarak en çok güneş gören bölgelerde görülen deride anormal hücre gelişimini yansıtan deri değişiklikleridir.                                                 

Aktinik Keratoz nasıl görünür? 

Herhangi bir rahatsızlık vermediğinden çoğu kişi farkında bile olmayabilir. Görünümleri, üzeri pürtüklü, zaman zaman pullanan yama şeklindedir. Sıklıkla birden fazla olurlar. Kırmızı-pembe, ten rengi, renksiz olabilirler. Başlangıçta leke görünümlüdür. Bazen gözle görmek zor olabilir, ancak elle üzerine dokunduğunuzda “zımpara kağıdı” izlenimi verirler. 

Aktinik keratozlar dudakta olduklarında ‘aktinik keilit’ olarak adlandırılırlar. Dudaklarda kuruluk, çatlaklar, pullanmaya neden olurlar.

Özellikle güneş ışığına yoğun bir şekilde maruz kalan el sırtı ve yüz bölgesinde, saçları dökülen erkeklerde başında saçsız deride  görülür. Yüzünde en sık burun, yanak, alt dudak, alın ve şakak gibi çıkıntılı bölümlerinde bulunurlar.

Genellikle açık tenli kişilerde ve gün içinde açık havada uzun süre çalışanlarda  görülür.

Aktinik Keratoz nasıl tanınır? Tehlikeli midirler?

Aktinik keratozlar ultraviyole radyasyona maruz kalma sonucu deride anormal deri hücrelerinin gelişimidir. Bu durum prekanseröz ( kanser öncesi) olarak değerlendirilir. Eğer aktinik keratozlar kalınlaşır veya üzerlerinde yara açılırsa muhakkak kontrol edilmelidirler. Ondan fazla aktinik keratozu bulunan kişilerde cilt kanseri görülme sıklığı yaklaşık % 10  -15 tir. 

Aktinik keratozlar yüzeyindeki pullanmadan dolayı bazen rahatsız edici olabilirler veya kişiler tarafından yüzde çok sayıda leke ve kızarıklığa neden olduğundan istenmeyebilirler.

Aktinik keratozlar verdikleri rahatsızlıktan dolayı veya deri kanserine dönüşebilme özellikleri nedeniyle tedavi edilmelidirler.

Bu nedenle tanınmaları ve tedavi edilmeleri cilt kanserlerinin önlenmesinde önemli bir yer tutmaktadır.

Dermatologunuz bakarak ve dokunarak aktinik keratoz tanısını koyabilir. Aktinik keratoz tanısı dermoskop ile bakılarak tanı doğrulanır.

Aktinik Keratozdan Nasıl Korunabilirim?

1. Güneşten korunmak ilk yapılması gerekendir. Güneşten koruyucu kremler, uygun şapkalar, güneş gözlükleri yanında gündüz öğle saatlerinde dışarı çıkmamak gerekir.

2. Yapay güneş ışığı veren solaryum salonlarından uzak durmak gerekir.

3. 6 ayda bir derinizi kendi kendinize kontrol edip şüpheli durumlarda dermatoloğunuza başvurabilirsiniz

Aktinik Keratozlar nasıl tedavi edilir?

 Aktinik keratoz tedavisinin değişmez basamağı güneşten korunmaktır. Güneşten korunma yanında uygulanabilecek diğer tedavi seçenekleri:

 1. Kriyoterapi: Sıvı nitrojen ile dondurularak lezyon yok edilir. Bazen bir uygulama yeterli olmayabilir. Tekrarlayan uygulamalar gerekebilir. Ancak kolay ulaşılabilir ve uygulanabilir olması ve yan etkisinin yok sayılacak kadar az olması  nedeniyle en sık uygulanan tedavi şeklidir.

2. Küretaj: Cerrahi küretle aktinik keratoz uzaklaştırılır. Alttan sağlıklı doku gelir.

3.Cerrahi tedavi: Aktinik keratozun yerine büyüklüğüne ve görünümüne bağlı uygulanabilir.

4. Krem Tedavileri : Aktinik keratozda sık tercih edilen tedavilerdir. Hastanın durumuna bağlı olarak Diklofenak jel, İmikuimod krem, 5- Flurourasil krem seçilebilir. Bulgulara göre tedavi süresi belirlenir.

5. Lazer tedavisi: Lazerlerle de deri üst yüzeyi uzaklaştırılarak aktinik keratoz tedavi edilir. Tedavi sonrası bölge 1-2 hafta sonra iyileşir.

 
YORUM YAZ