• USD Alış: 5.3235
  • USD Satış: 5.3448
  • Euro Alış: 6.0892
  • Euro Satış: 6.1136
Problemlerini sanatla aşıyorlar!

Problemlerini sanatla aşıyorlar!

21.12.2017 - 14:29:30 | Y. Avcı

Psikolojik hastalıkları nedeniyle Etimesgut Ruh Sağlığı Merkezi’nde tedavi görenler, terapiler kapsamında takı tasarım, ahşap boyama, tezhip gibi sanat çalışmalarıyla rehabilite edilerek topluma kazandırılıyor. 

Sağlık Bakanlığının 2011’de başlattığı “Toplum Ruh Sağlığı Modeli” kapsamında faaliyet gösteren Etimesgut Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde tedavi gören hastalar, iş ve uğraş terapileri ile rehabilite edilerek topluma kazandırılıyor. Hastalardan E.Ü, terapiler sayesinde sağlık sorunlarını önemli ölçüde giderdiğini belirterek “Kendimi eve kapatmış, dünya ile bağlantımı kesmiştim. Yaptığım el işi ve takı çalışmalarıyla hayata bağlandım. Daha mutlu ve düzenli bir yaşamım oldu” dedi. İlaçla tedavi görmeye başladığı sırada doktorunun yönlendirmesi sonucu Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ile tanıştığını belirten E.Ü, burada katıldığı terapi ve etkinlikler sayesinde hayatında önemli değişiklikler olduğunu ifade etti. Yaptığı çalışmalarla kendisine duyduğu güveni yeniden kazandığını dile getiren E.Ü, şöyle devam etti:
“Buraya gelmeden önceki halim ile şimdiki arasında dağlar kadar fark var. Bir şeyler yapabileceğimi, üretebileceğimi fark edince kendime duyduğum güven arttı. Hayatı sevmeye başladım'' 

Bipolar bozukluk (manik depresif) teşhisi konulan E.T de merkezde el işi, ahşap boyama, tezhip ve müzik çalışmaları ile ilgilendiğini söyledi. Bu uğraş sayesinde hastalığıyla mücadele ettiğini anlatan E.T, “Manik depresif bozukluk nedeniyle uzun süre mutlu ve mutsuz dönemlerim oluyor. Buraya gelmeye başladıktan sonra kendimi daha iyi hissediyorum. El işleri, ahşap boyama, tezhip ile kendimi daha iyi hissediyorum. Hayatımdaki bir boşluğu bu sanat çalışmalarıyla gideriyorum” diye konuştu.

GELDİKLERİNDE TEMAS KURMUYORLARDI

Etimesgut Toplum Ruh Sağlığı Merkezindeki hastalara el sanatları eğitimi veren usta öğretici Ebru Güldoğuş, hastaların el işi çalışmalarını yapmaya başladıktan sonra sosyalleşmeye başladıklarına işaret etti. El sanatları için titiz bir çalışma ve özveri gerektiğini belirten Güldoğuş, “Buraya ilk geldiğinde konuşmak istemeyen, göz teması kurmaktan kaçınan hastalar, zamanla el işi gibi incelik ve dikkat isteyen çalışmaları yapmaya başlıyor. Bu çalışmaları arttırdıkça kendilerine duydukları güven de artıyor” dedi. Merkezde görev yapan Psikolog Mehtap Özdemir de grup ve uğraş terapilerinden sonra hastalarda olumlu gelişmeler yaşandığına dikkati çekerek sanat çalışmalarının hastaların sosyalleşmelerine ve kendilerini ifade edebilmelerine katkı sağladığını aktardı.

http://www.hurriyet.com.tr

Problemlerini sanatla aşıyorlar

YORUM YAZ