• USD Alış: 5.3235
  • USD Satış: 5.3448
  • Euro Alış: 6.0892
  • Euro Satış: 6.1136
AÖF ikinci üniversite kayıtları başladı (Kayıt için gerekli belgeler)

AÖF ikinci üniversite kayıtları başladı (Kayıt için gerekli belgeler)

06.09.2017 - 13:04:07 |

AÖF ikinci üniversite kayıtları 5 - 18 Eylül tarihleri arasında alınacak. İkinci üniversite kayıdı için gerekli belgeler nelerdir?

İHA

Anadolu Üniversitesi  2017-2018 öğretim yılı ikinci üniversite kayıtları 5 Eylül 2017 Salı günü saat 09.00’da başlayıp, 18 Eylül 2017 Pazartesi günü saat 17.00’de sona erecek. 

Bu tarihten sonra internetten veya başka bir yöntemle başvuru yapılamayacak. 

AÖF bürolarından kayıt işlemleri 05 Eylül 2017 Salı günü başlayıp, 18 Eylül 2017 Pazartesi günü sona erecek. 

16 Eylül 2017 Cumartesi günü AÖF büroları kayıt işlemleri için açık olacak. 05 - 16 Eylül 2017 tarihleri arasında mazeretleri nedeniyle kayıt yaptıramayanlar 18 Eylül 2017 tarihinde AÖF bürolarına bizzat veya yakınları aracılığıyla başvurarak kayıt yaptırabilirler.

İKİNCİ ÜNİVERSİTEYE KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR? 

1) İnternet Başvuru Belgesi

2) Öğrenci Bilgi Formu

3) Kayıt Bilgileri Sorgulama Sonuçları

4) Öğrenim Belgesi

İKİNCİ ÜNİVERSİTEYE KİMLER BAŞVURABİLİR? 

Yükseköğretim kurumlarında örgün, uzaktan eğitim ve açıköğretim sistemi programlarında aynı anda farklı düzeylerde (lisans, ön lisans ve lisansüstü) eğitime devam edilebilmekte ancak, aynı anda iki örgün ön lisans veya iki örgün lisans programında eğitime devam edilememektedir.

Ancak;

1) Örgün/uzaktan eğitim yükseköğretim programlarında kayıtlı öğrenciler ile bu programların mezunlarından,

a) Meslek yüksekokullarında okuyan/mezun olanlar ile örgün lisans programlarından ön lisans diploması alarak ayrılmış olanlar,

b) Lisans programlarında okuyan/mezun olanlar,

c) Anadolu Üniversitesi Açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerden mezun olanlar (halen kayıtlı olanlar başvuru yapamazlar) ve diğer yükseköğretim kurumlarının açıköğretim programlarında okuyan/mezun olanlar; Herhangi bir yükseköğretim kurumunun lisans programından mezun olan veya okuyan öğrenciler açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerin ön lisans/lisans programlarından birine, Herhangi bir yükseköğretim kurumunun ön lisans programından mezun olan veya okuyan öğrenciler açıköğretim sistemine göre öğretim yapan Açıköğretim Fakültesinin ön lisans programlarından birine Okumakta veya mezun oldukları alanlarda olmamak kaydıyla, sınava girmeden ve örgün/uzaktan öğretimdeki kayıtlarını sildirmeden doğrudan Anadolu Üniversitesine başvurmak suretiyle kayıt yaptırabilirler.

2) Yukarıdaki koşullarda açıköğretim programlarına kaydolan örgün öğretim öğrencileri veya mezunları, örgün öğretimden açıköğretime ders transferi veya kredi saydırma işlemi yaptıramaz.

3) Örgün öğretimin herhangi bir programına yerleştirilmiş olan adaylar, yukarıdaki koşullara uymak suretiyle, aynı öğretim yılında kendi alanları dışındaki bir açıköğretim programına kayıt yaptırabilirler.

4) ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan KKTC’deki üniversitelerde okuyan öğrenciler de yukarıdaki olanaklardan aynen yararlanırlar.

5) Bir yükseköğretim programından mezun olamadan yükseköğretim programından ilişiği kesilen, herhangi bir örgün yükseköğretim programında kaydı bulunmayan veya açık öğretim programlarında okumakta olanlar yukarıdaki olanaklardan yararlanamazlar.

6) Açık öğretim programlarının herhangi birinde öğrenci iken okumakta olduğu alan dışındaki örgün öğretim programlarından birine yerleştirilen adayların açık öğretimdeki kayıtları silinmez.

7) Bir örgün yükseköğretim programında okuyanlar veya bu programlardan mezun olanlardan, açık öğretimin bir programına kayıt yaptıranlar, askerlik işlemleri hariç açık öğretimdeki tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar.

8) Açık öğretim programlarına kayıt yaptırdıktan sonra örgün öğretimden kaydını sildiren öğrenciler, bu durumlarını belgelendirmek koşuluyla askerlik işlemleri dâhil tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar.

9) Uyruğundan biri T.C. olup yurtdışı yükseköğretim kurumlarından mezun olan ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından denklik belgesi alanlar başvurabilirler.

AÖF 2017-2018 SINAV DÖNEMİ TARİHLERİ NE ZAMAN?

2017-2018 AÖF Sınav tarihleri dönemi netleşti. Buna göre yeni dönemde sınavlar;

GÜZ DÖNEMİ
Ara Sınav 25 - 26 Kasım 2017
Dönem Sonu Sınavı 13 - 14 Ocak 2018

BAHAR DÖNEMİ Ara Sınav 14 - 15 Nisan 2018
Dönem Sonu Sınavı 02 - 03 Haziran 2018

AÖF KAYIT SİLME NASIL YAPILIR? 

Açıköğretim Fakültesi kılavuzunda duyurulan bilgiye göre; Kayıt sildirmek isteyen öğrenciler; AÖF bürosuna bizzat başvurarak, büro tarafından verilen dilekçeyi imzalayıp, öğrenci kimlik/tanıtım kartını teslim etmelidirler. Geçmiş öğretim yıllarına ait dönem öğretim gideri ve dönem öğrenim ücreti/dönem öğrenci katkı payı borcu olan öğrencilerin kayıtlarının silinebilmesi için AÖF bürosuna başvurmadan önce bu borçlarını bankaya ödemeleri gerekmektedir.

Posta ile kayıt silme işlemi yapılmaz! Kayıt silme işlemini anne, baba, kardeş ve eş gibi yakınları yaptıramazlar. Öğrenci kimlik kartını ibraz edemeyenlerin özel belgelerle kimliğini kanıtlamaları gerekmektedir. Aksi takdirde kayıtları silinmez. Kayıt silme işlemi, öğrenciye, ilgili askerlik şubesine, Anadolu Üniversitesi otomasyon sistemine aynı anda bildirildiği ve bu işlemin iptal edilmesi mümkün olmadığı için öğrencilerimiz kayıt silme konusunda kesin kararlarını vermeden AÖF bürolarına başvurmamalıdırlar.

Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin bir programında hâlen kayıtlı olan öğrencinin, 2017-2018 öğretim yılında yeni bir programa kayıt yaptırabilmesi için eski kaydını sildirmesi gerekmektedir.

Kaynak: NTV

iha

anadolu üniversitesi  2017-2018 öğretim yılı ikinci üniversite kayıtları 5 eylül 2017 salı günü saat 09.00’da başlayıp, 18 eylül 2017 pazartesi günü saat 17.00’de sona erecek. 

bu tarihten sonra internetten veya başka bir yöntemle başvuru yapılamayacak. 

aöf bürolarından kayıt işlemleri 05 eylül 2017 salı günü başlayıp, 18 eylül 2017 pazartesi günü sona erecek. 

16 eylül 2017 cumartesi günü aöf büroları kayıt işlemleri için açık olacak. 05 - 16 eylül 2017 tarihleri arasında mazeretleri nedeniyle kayıt yaptıramayanlar 18 eylül 2017 tarihinde aöf bürolarına bizzat veya yakınları aracılığıyla başvurarak kayıt yaptırabilirler.

ikinci üniversiteye kayıt için gerekli belgeler nelerdir? 

1) internet başvuru belgesi

2) öğrenci bilgi formu

3) kayıt bilgileri sorgulama sonuçları

4) öğrenim belgesi

ikinci üniversiteye kimler başvurabilir? 

yükseköğretim kurumlarında örgün, uzaktan eğitim ve açıköğretim sistemi programlarında aynı anda farklı düzeylerde (lisans, ön lisans ve lisansüstü) eğitime devam edilebilmekte ancak, aynı anda iki örgün ön lisans veya iki örgün lisans programında eğitime devam edilememektedir.

ancak;

1) örgün/uzaktan eğitim yükseköğretim programlarında kayıtlı öğrenciler ile bu programların mezunlarından,

a) meslek yüksekokullarında okuyan/mezun olanlar ile örgün lisans programlarından ön lisans diploması alarak ayrılmış olanlar,

b) lisans programlarında okuyan/mezun olanlar,

c) anadolu üniversitesi açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerden mezun olanlar (halen kayıtlı olanlar başvuru yapamazlar) ve diğer yükseköğretim kurumlarının açıköğretim programlarında okuyan/mezun olanlar; herhangi bir yükseköğretim kurumunun lisans programından mezun olan veya okuyan öğrenciler açıköğretim sistemine göre öğretim yapan fakültelerin ön lisans/lisans programlarından birine, herhangi bir yükseköğretim kurumunun ön lisans programından mezun olan veya okuyan öğrenciler açıköğretim sistemine göre öğretim yapan açıköğretim fakültesinin ön lisans programlarından birine okumakta veya mezun oldukları alanlarda olmamak kaydıyla, sınava girmeden ve örgün/uzaktan öğretimdeki kayıtlarını sildirmeden doğrudan anadolu üniversitesine başvurmak suretiyle kayıt yaptırabilirler.

2) yukarıdaki koşullarda açıköğretim programlarına kaydolan örgün öğretim öğrencileri veya mezunları, örgün öğretimden açıköğretime ders transferi veya kredi saydırma işlemi yaptıramaz.

3) örgün öğretimin herhangi bir programına yerleştirilmiş olan adaylar, yukarıdaki koşullara uymak suretiyle, aynı öğretim yılında kendi alanları dışındaki bir açıköğretim programına kayıt yaptırabilirler.

4) ösym’nin yükseköğretim programları ve kontenjanları kılavuzunda yer alan kktc’deki üniversitelerde okuyan öğrenciler de yukarıdaki olanaklardan aynen yararlanırlar.

5) bir yükseköğretim programından mezun olamadan yükseköğretim programından ilişiği kesilen, herhangi bir örgün yükseköğretim programında kaydı bulunmayan veya açık öğretim programlarında okumakta olanlar yukarıdaki olanaklardan yararlanamazlar.

6) açık öğretim programlarının herhangi birinde öğrenci iken okumakta olduğu alan dışındaki örgün öğretim programlarından birine yerleştirilen adayların açık öğretimdeki kayıtları silinmez.

7) bir örgün yükseköğretim programında okuyanlar veya bu programlardan mezun olanlardan, açık öğretimin bir programına kayıt yaptıranlar, askerlik işlemleri hariç açık öğretimdeki tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar.

8) açık öğretim programlarına kayıt yaptırdıktan sonra örgün öğretimden kaydını sildiren öğrenciler, bu durumlarını belgelendirmek koşuluyla askerlik işlemleri dâhil tüm öğrencilik hizmetlerinden yararlanırlar.

9) uyruğundan biri t.c. olup yurtdışı yükseköğretim kurumlarından mezun olan ve yükseköğretim kurulu başkanlığından denklik belgesi alanlar başvurabilirler.

aöf 2017-2018 sınav dönemi tarihleri ne zaman?

2017-2018 aöf sınav tarihleri dönemi netleşti. buna göre yeni dönemde sınavlar;

güz dönemi
ara sınav 25 - 26 kasım 2017
dönem sonu sınavı 13 - 14 ocak 2018

bahar dönemi ara sınav 14 - 15 nisan 2018
dönem sonu sınavı 02 - 03 haziran 2018

aöf kayıt silme nasıl yapılır? 

açıköğretim fakültesi kılavuzunda duyurulan bilgiye göre; kayıt sildirmek isteyen öğrenciler; aöf bürosuna bizzat başvurarak, büro tarafından verilen dilekçeyi imzalayıp, öğrenci kimlik/tanıtım kartını teslim etmelidirler. geçmiş öğretim yıllarına ait dönem öğretim gideri ve dönem öğrenim ücreti/dönem öğrenci katkı payı borcu olan öğrencilerin kayıtlarının silinebilmesi için aöf bürosuna başvurmadan önce bu borçlarını bankaya ödemeleri gerekmektedir.

posta ile kayıt silme işlemi yapılmaz! kayıt silme işlemini anne, baba, kardeş ve eş gibi yakınları yaptıramazlar. öğrenci kimlik kartını ibraz edemeyenlerin özel belgelerle kimliğini kanıtlamaları gerekmektedir. aksi takdirde kayıtları silinmez. kayıt silme işlemi, öğrenciye, ilgili askerlik şubesine, anadolu üniversitesi otomasyon sistemine aynı anda bildirildiği ve bu işlemin iptal edilmesi mümkün olmadığı için öğrencilerimiz kayıt silme konusunda kesin kararlarını vermeden aöf bürolarına başvurmamalıdırlar.

açıköğretim, iktisat ve işletme fakültelerinin bir programında hâlen kayıtlı olan öğrencinin, 2017-2018 öğretim yılında yeni bir programa kayıt yaptırabilmesi için eski kaydını sildirmesi gerekmektedir.

kaynak: ntv
YORUM YAZ