• USD Alış: 5.3375
  • USD Satış: 5.3589
  • Euro Alış: 6.0523
  • Euro Satış: 6.0765
Bütün besinlere alerjisi var!

Bütün besinlere alerjisi var!

12.12.2017 - 09:32:51 | N.Çelik

 Sadece organik şeftali yiyebiliyor...

Kanada'nın Montreal kentinde yaşayan 2.5 yaşındaki Micah'ın çok ender görülen bir hastalığa sahip. Entrokolit sendromu hastası Micah’ın, organik şeftali hariç tüm besinlere karşı alerjisi var. Tıbbi masraflar nedeniyle oldukça zorlanan ailesi yardım kampanyası başlattı.

Entrokolit sendromu hastası Micah’ın, organik şeftali hariç tüm besinlere karşı alerjisi var. Tıbbi masraflarla zorlanan aile, yardım kampanyası başlattı Kanada'nın Montreal kentinde yaşayan Micah Gabriel Masson Lopez isimli 2.5 yaşındaki çocuk, sadece şeftali yiyor. Çocuk bu durumuna entrokolit sendromu (FPIES) isimli hastalık neden oluyor.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre söz konusu hastalık besin proteinine ilişkin olarak gelişiyor ve şeftali haricinde her türlü besine karşı bir tür alerji gelişiyor. Hastalığın belirtileri arasında besin alımının ardından kusma ve ishalgibi semptomlar yer alıyor.

Her ay, Lopez ailesi küçük çocuğu 9 farklı uzmana göstermek zorunda. Bu nedenle Micah'ın tıbbi masrafları aileyi epey zorluyor. Şeftaliyi her mevsim bulmak da kolay olmuyor. Bu nedenle aile çocuklarını yaşatmak için GoFundMe isimli site üzerinden bir yardım kampanyası başlattı.

6 aylıkken FPIEs teşhisi konulan Micah şeftaliyi içine eklenilen katkı maddeleri ve koruyucular nedeniyle dondurulmuş ya da kurutulmuş şekilde de yiyemiyor. Bu nedenle Micah'ın yediği şeftalilerin tamamen doğal yani organik olması gerekiyor.

Montreal'in bulunduğu Quebec bölgesinde ise her daim organik şeftali bulmak ise her zaman mümkün değil, bulunsa bile oldukça pahalı. Anne Caroline Masson, "Quebec'te mevsim dışında şeftali bulmak çok zor. Bu nedenle çok büyük miktarda satın alıyoruz ve onun karmaşık tıbbi gereksinimlerini de ödemek zorundayız" diyor.

Anne, "İlk denediğimiz katı gıda muzdu. 4 saat sonra kusmaya başladı, 6 kez kustu ve bayıldı. Yüzü bembeyaz oldu ve neredeyse maviye döndü" diyerek çocuğun yaşadığı zorlukları anlatıyor.

Kaynak : CNN TURK

 
YORUM YAZ