• USD Alış: 5.3235
  • USD Satış: 5.3448
  • Euro Alış: 6.0892
  • Euro Satış: 6.1136
ROMANTİZMAL HASTALIK KİREÇLENME

ROMANTİZMAL HASTALIK KİREÇLENME

08.09.2017 - 10:50:28 | G.Sever

Kireçlenme (OSTEOARTRİT) Nedir?
En sık görülen romatizmal hastalıktır. Eklem yüzeyini örten kıkırdak dokunun harap olması sonucu ağrı ve tutukluk olur. Normal eklemlerde eklemi oluşturan her bir kemiğin ucunda kemiği kavrayan ve kemik üzerini örten kıkırdak diye adlandırılan doku mevcuttur. Kıkırdak dokusu eklem içine kayganlaştırıcı bir sıvı salgılar. Kıkırdak ve bu sıvı kemiklerin birbirine sürtmesine engel olur. Osteoartrit' te kıkırdak hasarı zaman içerisinde yavaş yavaş oluşur.

En çok kimlerde görülür?
Orta yaş üzeri insanlarda
Kilolu insanlarda
Ekleme yük bindirmeye, eklemi çok sık kullanmaya neden olan alışkanlıkları veya iş hayatı olanlarda (çömelerek iş yapanlarda diz kireçlenmesi daha çok görülür)
Kadınlarda daha çok görülür
Aile bireylerinde kireçlenmesi olanlarda görülme ihtimali artmıştır.
Eklem travması geçirenlerde daha çok görülür.
Doğuştan kalça çıkığı gibi eklem bozuklukları olanlarda daha sık görülür

Belirtileri nelerdir?
Etkilenen eklemde ağrı ve tutukluk en sık rastladığımız şikayettir. Ağrı istirahatle azalır. Ancak istirahat sonrası ilk harekette hasta eklemde tutukluk hisseder. Örneğin el parmaklarında kireçlenmesi olan bir kişi sabahları uyandığında 10 dakika kadar süren bir tutukluktan bahseder. Sonra bu tutukluk yavaş yavaş azalır, ancak mekanik yorgunlukla ağrı ve tutukluk artar. 
Hastalığın ilerleyen evrelerinde hasta eklemini hiç hareket ettiremez hale gelebilir.

Nasıl tedavi edilir? 
İlaç ve fizik tedavi ile artrozlar tedavi edilir. İleri dönemlerinde, nadiren ameliyat gerekir. 
İlaç tedavisi. Artrozu geriye döndürecek ilaç henüz bulunmamıştır. İlaçlar kontrolsüz olarak devamlı kullanıldıklarında hastalığı durdurmak yerine 
ilerletebilecekleri için bu ilaçların uzman kontrolünde kullanılması gereklidir. 
Fizik tedavi ve rehabilitasyon: Mevcut tedavi yöntemleri içinde en mantıklısı ve ucuzudur. Hastaya zarar vermeden hastalığın belirtilerini hafifletir ve artrozun ilerlemesini yavaşlatır. Artrozlarda 15 ile 21 seanslık tedavi genellikle yeterli olmaktadır. 
Alternatif tedavi yöntemleri: Glikozamin ve kondroitin sülfat geri ödemeye alınmamış olmakla birlekte artroz tedavisinde etkili ilaçlardır. Henüz üzerinde yeterli araştırma bulunmayan ozon, PRP, kök hücre tedavileri umut verici gibi görülmektedir. 
Cerrahi tedavi. İlaç ve fizik tedaviye cevap alınamayan ağır vakalarda cerrahi tedavi yapılır. 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAZ