• USD Alış: 5.3375
  • USD Satış: 5.3589
  • Euro Alış: 6.0523
  • Euro Satış: 6.0765
Biriktirme Sevdası Yüzünden Küvette Yaşamaya Başlayan Bir Adam: George Fowler

Biriktirme Sevdası Yüzünden Küvette Yaşamaya Başlayan Bir Adam: George Fowler

16.12.2017 - 22:15:30 | Editör

Gün geçmiyor ki garip bir hikayeye daha şahit olmayalım! İstifçilik bazen bir hayat tarzı olabiliyor. İşte karşınızda bu sebeple hayatını epey kısıtlamak zorunda kalan biri…

 

George Fowler, Güney Afrika’da kendi halinde yaşayan insanlardan biri. 72 yaşındaki bu adamın yaşantısı bir noktada diğer insanlardan ayrılıyor.

Nasıl mı? Kendisi acayip derecede biriktirme meraklısı. Hatta eline geçen hiçbir şeyi atmıyor da diyebiliriz.

Evindeki sınırlı alan yüzünden bisikletini bile küvette tamir eden George’un bu ilginç yaşamına şahit olmamızı sağlayan isim ise fotoğrafçı Corinna Kern.

Kern, bu ilginç adamdan epey etkilenmiş olacak ki onun bu yaşamını en doğal haliyle fotoğraflamak için kendisiyle bir yıl geçirmiş. Bu bir yılda ise kendi gözlemlerine dayanarak George’da yaşlılığını gördüğünü söylüyor.

George’un evi öylesine saçma şeylere ev sahipliği yapıyor ki kendisi tüm doğal ortamını küvette geçirmeye başlamış. Örneğin kıyafetlerini küvette yıkıyor, kahvesini küvette içiyor, bulaşıkları küvette yıkıyor hatta yemeklerini bile orada yiyormuş.

George maalesef oğlunu da kendisi gibi yetiştirmiş durumda. Birlikte kullanılmayan eşyalar toplamaya giden baba-oğul her geçen gün evi daha da doldurmaya devam etmekte.

Yıllar sonra yatak odasındaki yatağına uzanan George burada sadece fotoğraf çektirmek için durabiliyor. Daha fazla eşya toplayabilmek için bulaşık kirliliğini de sıfıra indirgeyen George öğünlerinin çoğunu dışarıdaki kafelerde geçiştiriyor.

Merak edenler için bu hastalığın tıptaki ismi ise Dispozofobi. Bu hastalıkta hastalar genellikle tedavi olmak için bir istekte bulunmazlar. Tedavinin zorunlu olduğu durumlarda ise Bilişsel davranışçı terapiler, kısmen de olsa fayda sağlayabilmekte.

Yakınınızda bulunan bir Dispozofobi hastasını tanımanız için belirtiler ise şöyle;

– Gerekli gereksiz her şeyi biriktirme eğilimi

– Topladıklarını asla atamama, bunları birisi atmaya çalıştığında öfkelenme ve ileri düzeyde rahatsızlanıp kaygı duyma.

– Kişinin sosyal hayatında da çeşitli derecelerde davranış bozuklukları göstermesi

– Genellikle toplanan eşyalar arasında bir benzerlik ya da bir bağlantı olmaması.

– Genellikle kontrolsüz biriktirme nedeniyle ev ve iş yerlerinde hareket alanı pek olmaması. Yatak odasından banyoya kadar neredeyse tüm odaların eşya ile dolu olması.

 

 

 

 

Kaynak

 

 

YORUMLAR
64x64

Eda Mutlu

18.12.2017 11:29:29
çok kötü bir durum maalesef
YORUM YAZ