• USD Alış: 5.3375
  • USD Satış: 5.3589
  • Euro Alış: 6.0523
  • Euro Satış: 6.0765
TETİK PARMAK HASTALIĞINI BİLİYOR MUSUNUZ?

TETİK PARMAK HASTALIĞINI BİLİYOR MUSUNUZ?

07.09.2017 - 13:04:09 | G.Sever

Tetik parmak nedir?
Tetik parmak parmak hareketleri sırasında parmağın rahat açılamaması takılma ve ağrı hissi yaratan bir durumdur.

Tetik parmakta kilitlenme yada takılma neden olur?
El parmaklarının oynatmaya yarayan kas uzantılarına tendon denir. Avuç içi kısmında yer alan tendonlar parmak uçlarına uzandıkları yere kadar belli aralıklarla küçük tünellerden geçerler. Tendonda oluşan herhangi zorlanmada (sıkma, ovma, kapak açma, el işi yapma vb.) tendonda kalınlaşma olur. Tendon bu kalınlaşma nedeni ile tünel ağzında sıkışır ve bir atlama hissi ve ses ile kayarak parmak açılır. Bu kalınlaşmalar avuç içinde küçük şişkinlikler şeklinde hissedilir ve çoğunlukla da hassastır.

Tetik parmak hastalığının bulguları nelerdir?
Sabah sertliği dediğimiz günün ilk saatlerinde ellerde tutukluk rahat hareket ettirememe en önemli bulgulardandır. En önemli bulgu, parmak hareketleri sırasında takılma ve aniden ses ile atlama şeklinde harekettir.Parmakta ağrı hareket esnasında görülebilir. Tetik parmak hastalığında bazı kişilerde parmakta kilitlenme olup bu açılmayabilir.Tetik Parmak Hastalığı Tanısında Hangi Testler Yapılır?

Tetik parmak hastalığında tanısı hikaye ve fizik muayene ile koyulur. Herhangi bir radyolojik inceleme ya da test gerektirmez.

Tetik Parmak Hastalığının Tedavisi Nedir?
Birçok olguda istirahat, lokal ilaçlar tedavide yeterlidir. Bu tedaviye rağmen düzelmeyen ya da kilitli parmakla gelen olgularda cerrahi önerilir.

Tetik Parmak Hastalığı Tedavisinde Enjeksiyon ile Tedavi Mümkün müdür?
Tetik parmak hastalığında bölgeye lokal steroid ilaçlar uygulayarak geçici rahatlama sağlanabilinir. Enjeksiyon tedavisi ile düşük oranda da olsa bazı hastalarda kalıcı tedavi de sağlanabilmektedir.

Tetik Parmak Hastalığında Cerrrahi Tedavide Ne Yapılır?
Tetik parmak hastalığında cerrahi tedavi lokal anestezi ile yapılmakta olup yaklaşık 1-2 cmlik kesi ile tendonun takıldığı tünel genişletilir. Hastalar küçük işlem sonrası hemen parmaklarını oynatırlar. Poliklinik şartlarında tetik parmak müdahalesi gerçekleştirilebilmektedir.

Tetik Parmak Hastalığı Cerrahi Tedavi Sonrasında Tekrarlar mı?
Cerrahi tedavi sonrasında tekrarlama oluşmaz. Bazı hastalarda aşırı iyileşme dokusu nedeni ile yara bölgesi sertlikler oluşabilir. Bu genelde evde yapılan masajlar ile zaman içinde geriler.


 

YORUM YAZ