• USD Alış: 5.3375
  • USD Satış: 5.3589
  • Euro Alış: 6.0523
  • Euro Satış: 6.0765
OKUL BAŞARISININ SIRRI "KAHVALTI"

OKUL BAŞARISININ SIRRI "KAHVALTI"

06.09.2017 - 11:13:48 | G.Sever


OKUL ÇAĞI DÖNEMİNDE BESLENME

Biten yaz tatili ve başlayan yeni okul dönemiyle birlikte öğrencilerin beslenme alışkanlıklarında değişmeler yaşanmaktadır. Öğrencilerin büyüme ve gelişmesi, okul başarısı doğrudan beslenmelerine bağlıdır. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılmasında en büyük görev aileye sonra da öğretmenlere düşmektedir. Peki, öğrencilere sağlıklı beslenme alışkanlıkları nasıl kazandırılmalıdır?
Öğretmenlerin üzerine düşen  ilk görev kahvaltı alışkanlığının öğrencilere kazandırılmasıdır. Kahvaltı, çocukların derslerdeki performans ve öğrenme kapasitesini doğrudan etkiler. Yapılan araştırmalarda kahvaltı eden çocuklar etmeyenlere göre 2 kat daha başarılı bulunmuştur. Öğretmenler öğrencilerin kahvaltı yapıp yapmadıklarını her gün sorgulamalı ve kahvaltıda ne tükettiklerinin üzerinde durmalıdır.Kahvaltıda mutlaka her gün 1 adet yumurta tüketilmelidir. Ayrıca peynir, zeytin, domates, salatalık, birkaç dilim de ekmek tüketilmelidir. Öğlen ve akşam yemeklerinde et grubu, süt grubu, sebze grubu ve tahıl grubu dağılımı iyi bir şekilde sağlanmalıdır. Ara öğünlerde de meyve tüketilmelidir. Okul dönemi çocuklarının süt grubundan günde 2-3 porsiyon tüketmesi gerekmektedir. Örneğin; 2 su bardağı süt ya da 2 su bardağı yoğurt şeklinde.
Öğlen yemekleri okulda yeniyorsa, ailelerin yemek listelerini kendilerinde bulundurup, kahvaltı ve akşam yemeğinde eksik kalan besin öğünlerini tamamlamaları gerekmektedir.
Okulda tüketilen öğlen yemekleri de öğrencilerde kilo problemine neden olabilmektedir. Öğlen yemeklerinde ‘’fast food’’ tüketimi engellenmelidir. Bu konuyla ilgili olarak okul kantiniyle iş birliği içinde olunmalıdır. Öğlen yemeklerinde okulda sulu yemek çıkıyorsa aileler çocuklarını sulu yemeğe yönlendirmelidir. Ama bu şekilde bir seçenek yoksa, çocukların yanına beslenme konulmalıdır. Menü örnek verecek olursak; peynirli soğuk  sandviç , ton balıklı sandviç gibi.
Özellikle yarım gün eğitim veren okullardaki beslenme saatlerinde patates kızartması, hazır poğaça, hazır meyve suları yerine süt, ayran, peynir, taze ya da kuru meyve, kuruyemişler tüketilmesi gerekmektedir. Hazır ve paketli ürünlerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.
Yeterli ve dengeli beslenmenin yanı sıra çocuklar sevdikleri bir spor dalıyla ilgilenmeleri konusunda da  teşvik edilmelidir. Ayrıca uyku düzeni de sağlıklı büyüme ve gelişme açısından oldukça önemlidir. İlkokul çağındaki çocukların günde en az 8 saat uyuması gerekmektedir. Büyüme hormonunun %80 İ derin uyku esnasında salgılanmaktadır. Uyku saati kesin çizgilerle belirlenmelidir. 

YORUM YAZ