• USD Alış: 5.3375
  • USD Satış: 5.3589
  • Euro Alış: 6.0523
  • Euro Satış: 6.0765
SÜPER KADIN OLABİLİRSİNİZ..!

SÜPER KADIN OLABİLİRSİNİZ..!

05.09.2017 - 15:40:59 | G.Sever

FİBROMİYALJİ (SÜPER KADIN) HASTALIĞI
Fibromiyalji; hassas, mükemmeliyetçi kişilerin hastalığıdır. Özellikle sırt, boyun, omuzlar ve kalçalarda belirgin olmak üzere yaygın kas-eklem ağrısı, yorgunluk, sabah tutukluğu ile kendini belli eden kronik bir kas iskelet sistemi hastalığıdır.

Kimlerde daha sık görülür?
Her yaşta ve her iki cinste görülebilmekle birlikte en sık 30-60 yaş arasında ve daha çok sosyo-ekonomik açıdan üstün düzeyde yaşayan ve stresli bir yaşam temposu olan kadınlarda görülür. Bu nedenle biz FM'si olan kadınlar için "SÜPER KADIN" benzetmesi yaparız. Bu hastaların çevresindeki insanlardan birçok beklentisi vardır. Her şey zamanında ve doğru düzgün yapılmalıdır. Bu kişiler bir o kadar da vericidir. Yakın çevresi de onlardan daimi olarak bazı beklentiler içerisindedir.


Hastalığın belirtileri nelerdir?
Üç ayı aşkın süre devam eden ve yaygın vücut ağrısı vardır. Ağrı ana belirtidir. Kaslarda ve eklemlerde hissedilen bu ağrı, vücudun farklı yerlerinde dolaşma eğilimi gösterse de en sık boyun, bel, kollar, göğüs, kalça ve bacaklarda hissedilir.
Özellikle kötü uyku, soğuk ve nemli havalar ve psikolojik stresle, mekanik yüklenmelerle artabilir.

Uyku bozuklukları çok sık görülür.
Sabahları tutukluk ve ilerleyen saatlerinde yorgunluk, gerilim veya migren tipi baş ağrısı, başta sersemlik hissi olabilir.
Konsantrasyon güçlüğü.
El, kol, ayak, bacak veya yüzde hissizlik, karıncalanma hissedilebilir.
Karın ağrısı, şişlik, kabızlık gibi mide-bağırsak şikâyetleri olabilir.
idrara sık çıkma gibi şikâyetler tek tek görülebileceği gibi hepsi bir arada da olabilir.
Belirtiler kişiden kişiye farklıdır. Ancak kas ve eklem ağrıları, uyku bozukluğu ve yorgunluk en sık görülen şikâyetlerdir.

Hassas Noktaların Mevcudiyeti;
Hassas nokta;
 Üzerine yaklaşık 4kg’lık basınç uygulandığında hastanın ağrıdan yakındığı anatomik bölgedir. Bu bölgeler başlıca şunlardır :

Başın arka kafa bölgesinde 
Boyunun ön ve alt bölgesinde 
Sırttaki trapez kasın ortasında 
Kürek kemiği çıkıntısında 
2. kaburganın öne uzantısında 
Dirsek dış yanında 
Uyluk üstü ve dış yanında 
Kalçanın üst, dış yanında 
Dizlerin iç yan kısmında


Hastalık nasıl bir seyir izleyerek oluşur?
Fibromiyalji’li hastalığın ortaya çıkış nedeni tam olarak bilinmiyor. Hastaların çoğunda uzun süreli yanlış postür(duruş) veya hastalık nedeniyle ya da tekrarlayan yaralanmalar sonucunda ağrı yansıyabilir. Aşırı Stres, düşme, çarpma, özellikle trafik kazası gibi travmaların merkezi sinir sistemine etki ederek FM’ e yol açtığını ileri sürmektedirler.Hastalığın tanısı nasıl konur?
Fibromiyaljide, laboratuar, röntgen gibi herhangi bir kesin tanı yöntemi yoktur. Ancak 3 aydan daha uzun süren, vücutta yaygın ağrı ve 18 hassas noktadan en az 11’ de üzerine bastırmakla aşırı hassasiyetin meydana gelişi FM tanısının en önemli nedenidir ve çeşitli Fibromiyaljik Skalalar hasta üzerinde uygulanarak konulur

Tedavisi nasıl yapılır?
Kesin bir tedavi yöntemi yoktur ancak ;

Tedavide 4 amacımız vardır:
Ağrıyı azaltmak ve uykuyu düzenlemek için ilaç tedavisi
Kas germe ve kardiovasküler uyumu artırma egzersizleri
Kas spazmını azaltmaya yönelik gevşeme egzersizleri
Hastalığı anlamaya ve baş etmeye yardımcı eğitim programları yararlı olmaktadır.

Medikal tedavi: İlaç tedavisi içinde antidepresanlar en sık kullanılanlarıdır.

Fizik tedavi : 
Masaj: kasları gevşetmek amacıyla yapılır
Sıcak, soğuk uygulamalar,
Ultrason
Elektrik stimulasyonu
Manyetik alan tedavileri; kas spazmını azaltır
Tens tedavisi ile ağrı azaltılır.
Egzersiz Tedavisi


Tedaviden sonra tekrarlama riski var mıdır?
Fibromiyalji hastaları genellikle uygulanan fiziksel ve psikolojik medikal tedavi sonucu hayat alışkanlıklarını ve yaşam kalitelerini değiştirebilirse tedavinin etkilerini görüp hastalıktan kurtulabilirler, ancak hiçbir hasta bunu başaramadığı için belirli aralıklarla uzman bir Fizyoterapist tarafından tedaviye alınıp hayatlarının bazı dönemlerinde ağrı bazı, dönemlerinde ağrısız bir yaşam sürme alışkanlıklarını kabullenmişlerdir.

Yaşam Biçiminin Değişimi

Spor: Düzenli egzersiz yapıldığında ağrıların şiddeti azalıyor, hatta tamamen kaybolabiliyor. Genellikle germe ve gevşeme egzersizlerinin yanı sıra yürüme, yüzme veya bisiklet gibi düşük etkili hafif aerobik egzersizler öneriliyor.

Beslenme: Dengeli beslenin. Meyve ve sebzeden zengin bir beslenme şekli, kaslarınız için gerekli olan eser elementler ile mineralleri sağlar. Aşırı şekerli gıdalar almayın, kafein alımını azaltın, alkol ve sigara kullanmayın.

Uyku: Düzenli uyuyarak fiziksel ve psikolojik olarak rahatlayın. Aynı saatte yatıp, aynı saatte kalkın. Gündüz uyumaktan kaçının.

Hareket: Hareketli bir yaşantı sürün. Yüzün, yürüyün, bisiklet gibi aerobik egzersizleri yapın. Asansör yerine merdivenleri tercih edin. Aracınızı bir durak uzakta park edip gideceğiniz yere kadar yürüyün.

Psikoloji: Çevrenizde varsa destek gruplarına katılın. Stresli yaşam stilinizi değiştirin. Meditasyon ile stresten arının.
Gevşemek için her gün kendinize zaman ayırın. Hastalığın sebepleri değil, çözümleri üzerinde durun. Aktif kalın.

 

YORUM YAZ