• USD Alış: 5.3467
  • USD Satış: 5.3682
  • Euro Alış: 6.0837
  • Euro Satış: 6.1081
KAPALI ALAN FOBİSİNE ANESTEZİ

KAPALI ALAN FOBİSİNE ANESTEZİ

08.09.2017 - 10:25:22 | G.Sever

Yüksek görüntü kalitesi sağlaması ve  belirgin yan etkisi olmaması nedeniyle günümüzde manyetik rezonans görüntüleme (MRG)' ye olan talep giderek artmaktadır. Ancak çekim sırasında şiddetli gürültü olması, sağlıklı ve doğru görüntü sağlanabilmesi için tam hareketsizliğin sağlanması gerekliliği ve dar tubuler alana girme zorluğu nedeniyle, özellikle 8 yaş altı çocuklarda ve hareketsiz kalamayan zihinsel özürlü ya da kapalı alan korkusu olan erişkinlerde sedasyon veya genel anestezi uygulmasına ihtiyaç duyulmaktadır.
Görüntülemenin kuvvetli manyetik alanda yapılması, özel donanımı ve yine hasta grubunun özellikleri dikkatli bir değerlendirme, hazırlık ve deneyimi gerektirmektedir.

Hastanemizde küçük çocuklarda ve bebeklerde MRG incelemesi sırasında hareketsiz durmalarının sağlanması için gerektiğinde ,anestezi uzmanımız tarafından güvenli bi şekilde sedayon( anestezinin hafif şekli, uyku hali) uygulanmaktadır. İşlem öncesi hastamız, anestezi uzmanı tarafından değerlendirilir.Engel bir durum olmadığı görüldükten sonra açlık süresi de uygunsa ( çocuğun yaşına göre3-6 saat) küçük bir damar yolu açılması sağlanır. Anestezi uzmanı,ebeveyn yanında, hastaya, anestezik ajanları uygun dozda damar yolundan uygulayarak sedasyonunu sağladıktan sonra MRG odasına alır. İşlem süresince anestezi uzmanı hastayla aynı odada kalarak anestezi uygulamasına devam eder, sağlıklı ve güvenli bir şekilde çekimin gerçekleşmesini sağlar. 
Kapalı alan fobisi olan erişkinlerde de herhangi bir sedayon veya anestezi uygulanmadığında şiddetli kaygı nedeniyle hareketsiz kalamadıkları için görüntüleme mümkün olamamaktadır. Bu nedenle erişkin hastalarda da anestezi uzmanı eşliğinde sedasyon sağlanarak sağlıklı ve güvenli MRG işlemi de hastanemizde yapılmaktadır.
İşlem sonrasında anestezi etkisi kısmen devam ettiği için , müşahade altında yaklaşık yarım saat izlenen hasta, anestezi uzmanı tarafından değerlendirilip, sorun olmadığı görüldükten sonra taburcu edilebilir.  

 

YORUM YAZ