• USD Alış: 5.3235
  • USD Satış: 5.3448
  • Euro Alış: 6.0892
  • Euro Satış: 6.1136
Sigaranın kültürel tarihi

Sigaranın kültürel tarihi

05.09.2017 - 18:21:05 |

İflah olmaz tiryakilerin, sosyal içicilerin, içmese de rahatsız olmayanların, tövbekarların, yıllarca içip bıraktıktan sonra rahatsız olanların, toptan karşı duranların, ağzına sürmeyenlerin keyifle okuyacağı Sigaranın Kültürel Tarihi, Sel Yayıncılık'tan çıktı.

1492 öncesi ABD’de kızılderililer tarafından tedavi ve dini amaçlı olarak üretilen tütün daha sonra Cristof Colomb’un Amerika’yı keşfetmesinin ardından artık sigara olarak tüm dünyaya yayılmaya başlayıp, günümüze kadar kendine köklü bir geçmiş yaratıyor. Bu tarih yazımı, Didier Nourrisson'un edebi aktarımıyla Sel Yayıncılık yayınladı.

Didier Nourrisson, tütünün Kızılderililerce ilk kullanımından günümüze, sigaranın dört başı mamur bir kültürel tarihini yazıyor. Nourrisson, Sigaranın Kültürel Tarihi’nde anlatımına edebi bir lezzet katmakla kalmıyor, tütünün Yeni Dünya’daki keşfinden zaman içerisinde bir ihtiyaç malzemesine dönüştürülerek metalaştırılma, popülerleşip yaygınlaşma, yerkürenin bir kısmında silinmeye başlarken başka coğrafyalarda kendine yeni piyasalar yaratma hikâyesini ustalıkla resmediyor. 

1492 öncesi abd’de kızılderililer tarafından tedavi ve dini amaçlı olarak üretilen tütün daha sonra cristof colomb’un amerika’yı keşfetmesinin ardından artık sigara olarak tüm dünyaya yayılmaya başlayıp, günümüze kadar kendine köklü bir geçmiş yaratıyor. bu tarih yazımı, didier nourrisson'un edebi aktarımıyla sel yayıncılık yayınladı.

didier nourrisson, tütünün kızılderililerce ilk kullanımından günümüze, sigaranın dört başı mamur bir kültürel tarihini yazıyor. nourrisson, sigaranın kültürel tarihi’nde anlatımına edebi bir lezzet katmakla kalmıyor, tütünün yeni dünya’daki keşfinden zaman içerisinde bir ihtiyaç malzemesine dönüştürülerek metalaştırılma, popülerleşip yaygınlaşma, yerkürenin bir kısmında silinmeye başlarken başka coğrafyalarda kendine yeni piyasalar yaratma hikâyesini ustalıkla resmediyor. 

YORUM YAZ