• USD Alış: 5.3235
  • USD Satış: 5.3448
  • Euro Alış: 6.0892
  • Euro Satış: 6.1136
Sinema için 23 yıldır yollardalar ...

Sinema için 23 yıldır yollardalar ...

21.12.2017 - 09:42:24 | N.Baysal

Ankara Sinema Derneği tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkısıyla düzenlenen Gezici Film Festivali, 23 yılda 5 ülke ve 23 kentte izleyiciye ulaştı.
Bu yıl Ankara'dan yola çıkan festival, Sinop programının ardından Kastamonu'da sona erdi. Ankara Sinema Derneği Başkanı Ahmet Boyacıoğlu, festivalin 1995'ten bu yana yollarda olduğunu belirtti.
"Bitmeyen bir festival" yapmak istediklerini söyleyen Boyacıoğlu, şöyle konuştu: "Festivalin en hüzünlü günü bittiği tarihtir. Kapanış törenlerinde festival kataloğunun rengi solmaya başlar. İnsanlar festivali hızla unuturlar. Biz bir kentte bitince öbür kentte yeniden başlayan, gezen bir festival yapmak istedik. O zamanlar değil Türkiye'de dünyada örneği yoktu. İlk yılımızda herkes 'Böyle bir şey olmaz, siz bu işi beceremezsiniz, 300-400 kilometre gidip orada tekrar filmleri göstermek olmaz' dediler. Ama biz bunu yapacağımıza inandık." 


"HER KENTTE İZLEYİCİLERİN REAKSİYONLARI FARKLI"
Festivalin ilk Ankara'da başladığını ifade eden Boyacıoğlu, bir hafta arayla İstanbul, İzmir ve Eskişehir'e gittiklerini, her kentte farklı bir izleyici kitlesiyle karşılaştıklarını anlattı.
"Tuhaf bir şekilde bu gezme fikri tuttu. Her kentteki izleyicilerin tepkileri, reaksiyonları farklıydı." diyen Boyacıoğlu, şöyle devam etti: "Daha sonra biz her yıl Anadolu'yu gezmeye başladık. Anadolu'nun misafirperverliğini de yıllardır görmekteyiz. Çiçeklerle, baklavalarla, böreklerle bize gelen izleyicimiz oldu. Şu ana kadar 23 yıl içinde 5 ülke ve 23 kente gitmişiz. Yeni yerler, yeni izleyiciler keşfetmek çok ilginç bir deneyim. Onlarla birebir konuşmak, onların fikirlerini almak, onları dinlemek çok güzel bir duygu. İşin büyüsü buradan geliyor. Gezmek, görmek insanlarla ilişkiye geçmek güzel bir duygu."
Gezici Festival'in gittiği şehirlere ve sinema sektörüne katkısının olduğunu vurgulayan Boyacıoğlu, "Anadolu'nun bazı küçük kentlerinden genç arkadaşlarımız sinema sektörünün içine girdiler. Sinema sektöründe çalışmaya başladılar." dedi.

Anadolu Ajansı

YORUM YAZ