• USD Alış: 5.3235
  • USD Satış: 5.3448
  • Euro Alış: 6.0892
  • Euro Satış: 6.1136
KULAK AĞRISI GIRTLAK KANSERİ HABERCİSİ OLABİLİR

KULAK AĞRISI GIRTLAK KANSERİ HABERCİSİ OLABİLİR

06.09.2017 - 11:47:00 | G.Sever

KULAK AĞRISI (OTALJİ)
Kulak ağrsısı yaşayan kişinin en iyi bileceği ve bazen gece uyutmayacak ve konuşmayı dahi zorlaştıracak dzüeylerde olabİlir.Kulak ağrsısı sıklıkla çocuklurda görülürken yetişkinlerinde yaşayabileceği bir problem olarak karşımıza çıkabilmektedir,ağrı zonklayıcı,künt,batıcı,yanma veya iğnelenme şeklinde olabilir.
Çocuklarda kulak ağrısı çoğunlukla  orta kulak enfeksiyonlarıyla ilşkilidir,ancak dış kulak yolu enfeksiyonları veya mastoidit dediğimiz kulak arkası kemik yapı içinde enfeksiyon ve  diş  abse ve çürükleri de ağrı sebebidir. Daha küçük bebeklerde diş çıkarma nedeniyle olan huzursuzluk ,eliyle kulağını çekiştirme ve ağrı herzaman orta kulak enfeksiyonu sonucu olmamaktadır,sebep sadece diş çıkarma olabilmektedir.
Hangi sebeple olursa olsun her kulak ağrsısı mutlaka kulak burun boğaz uzmanı tarafında değerlendirilmelidir.

Kulak ağrsısı sebepleri:
Enfeksiyonlar
Kulak zarı travması ve zarda,dışkulak yolunda yırtık veya tahriş
Kulak kiri
Diş enfeksiyon ve abseleri
Çene eklem hastalıkları
Kulak kanalında egzema ve dış kulak yolu enfeksiyonları
Bademcik ve farenjit gibi boğaz enfeksiyonları
Gırtlak üst bölümünde sessizce gelişen kanser
Kulak arkası hava boşluklarında kemik içinde iltihap(mastoidit)
Kulakta yabancı cisim
Yemek borusu kanserleri
Ağız içi yaraları,aftlar
Kulak kıkırdağında veya kepçede enfeksiyon veya kan toplanması(hematom)


 

Enfeksiyonlar:
AOM( akut otititis media): Sıklıkla çocuklarda akut otit dediğimiz ani başlayan ve ateşli veya ateşsiz seyreden çocukta huzursuzluk ve ağlama ile kendini gösteren enfeksiyonlardır..Hayatın ilk 2 yılında tüm çocukların % 90 nında en az 1 saptanmış aom mevcuttur.Çocuklarda östaki tüpünü gelişimsel farklılıkları tam olgunlaşmamış bağışıklık sistemi ve sık tekrarlayan viral USYE´ ler AOM gelişiminde büyük rol oynar.ayrıca büyük bir genzi eti, de östaki ağzını kapatarak tekrarlayan aom sebebi olabilir
Eksternal otit: Dış kulak yolunun ağrılı ve akıntılı enfeksiyonudur.Sık kulak çöpü kullanımı, veya yabancı cisimle (tığ vs) ile karıştırılması dış kulak yolundaki koruyucu tabakayı ortadan kaldırarak o bölgedeki cildi hasar vererek daha kolay enfeksiyon geçirmenize neden olabilir. Düzenli kulak koruması olmadan yüzmek ayrıca risk faktörüdür. Ayrıca sık kullanılırsa kulaklık kullanımı risk faktörü olarak kabul edilebilir.
Kanserler: Ağız içi kanserleri ve gırtlak kanserlerinin bir kısmında kulağa yansıyan ağrı olabilmektedir.detaylı muayene ve bazı görüntüleme yöntemleri ile tanı konmalıdır.Özellikle alkol ve sigara kullanımı olan hastalarda bademcik ağzı boşluğu ve gırtlak üst kısmında yerleşimli kanserin belkide ilk bulgusu kulak ağrsısı olabilmektedir.
Temporomandibuler eklem hastalığı: Özelleikle yemek yerken artan ve şiddetli ağrı ile kendini gösteren bir duurmdur,çene eklem aralığında darlık ve eklem okluzyon bozukluklarında kulağa yansıyan ağrı olmaktadır.Geceleri diş sıkma ve gıcırdatmaları olan kişilerde daha çok görülmektedir ,gerekirse çene cerrahsiis tarafından da değerlendirlmelidir.
Görüldüğü gibi kulak ağrısısnın pekçok sebebi olabildiği gibi ,kulaktan bağımsız başka ciddi hastalıklarında gizli bir habercisi olabilmektedir.Bu nedenle kulak burun boğaz doktorunuz tarafından detaylı bir bilgi alımı ve iyi bir muayene ile sebep ortaya konmalıdır.Sağlıklı ve ağrısısz günler..

 

YORUM YAZ