• USD Alış: 5.3235
  • USD Satış: 5.3448
  • Euro Alış: 6.0892
  • Euro Satış: 6.1136
EKLEM KİREÇLENMESİNE SİHİRLİ DOKUNUŞ

EKLEM KİREÇLENMESİNE SİHİRLİ DOKUNUŞ

06.09.2017 - 15:25:58 | G.Sever


Eklem İçi Enjeksiyonlar

Eklem içine anatomik bazı noktaları gözeterek ya da radyolojik görüntüleme yöntemlerinin (Ultrason, Skopi v.b.) desteği eşliğinde enjektör yardımı ile ,gerek tanı gerekse de tedavi amacıyla yapılan uygulamalara denir.
Tanı amacıyla enjeksiyon sonrası ağrılı eklemin ağrısının geçip geçmediğinin yani ağrının eklem kaynaklı olup olmadığının değerlendirilmesi ve radyoopak madde verilerek eklemin ayrıntılı değerlendirilmesi(artrografi) işlemleri uygulanabilir.
Tedavi amacıyla ameliyat sonrası eklem ağrılarında kullanımı ise, eklemi ilgilendiren ameliyatlar sonrası lokal anestetiklerin eklem içine uygulanması ile ameliyat sonrası ağrının giderilmesi şeklindedir. Eklem içi steroid (kortizon) enjeksiyonları uzun yıllardır uygulanmaktadır.
Özellikle romatoid artritli hastalarda ağrıyı azaltma ve eklem hareketlerinde artış sağlayabilmektedir. Steroidlerin eklem kıkırdaklarına zararları olabileceği konusunda yapılan çalışmalarda uygulamanın çok daha seçici yapılması gerekliliği vurgulanmıştır .
Son yıllarda artan oranda kullanılan vizkosupplement(horoz ibiği iğnesi) ilaçlar eklem kireçlenmesinde etkili olabilmektedir. Özellikle hafif ve orta düzey eklem kireçlenmelerinde kıkırdak hasarının ilerlemesini durdurma etkisi görülebilmektedir.

Güncel tedavi uygulamalarından olup bir çok vücut bölgesinde kullanılan PRP (Trombositten Zengin Plazma) ile yapılan eklem içi enjeksiyonlarda da hafif ve orta dereceli eklem kireçlenmelerinde umut verici sonuçlar elde edilmiştir.Eklem içi enjeksiyonlar ya da topuk dikeni, tenisçi dirseği, tendinitler, sinir sıkışmaları gibi ortopedik problemlerde yapılan kortizon enjeksiyonlarında kortizonun etkisi yapılan bölgede sınırlı kalmakta ve vücudun geri kalanına etki etmemektedir.Bu yüzden kortizon enjeksiyonlarından korkmak yersizdir.
Asıl önemli olan ve bilinmesi gereken şudur ki eklem içi enjeksiyon tedavileri çok faydalı olabileceği gibi gereksiz yapılmaları durumunda eklem içi enfeksiyonlar ve var olan rahatsızlığın daha da artması gibi problemleri de beraberinde getirmektedirler. Özellikle vurgulanması gereken asla ama asla ameliyat gereken bir duruma alternatif olamayacaklarıdır. Ameliyat gereken bir durumda ameliyatsız iyileştirme metodu gibi sunulmaları en büyük yanlıştır. Halkımızın bu gibi sunumlara rağbet etmemesi gerekmektedir.
Çok kafa karıştıran bir söylem de kök hücre tedavisidir. Kök hücre tedavisi muayenehane şartlarında yapılabilecek bir işlem değildir. Gelişmiş hastaneler ve sterilite şartlarının tam olarak sağlandığı kliniklerde bu işte profesyonelleşmiş kişilerin gözetiminde yapılabileceği unutulmamalıdır.

HER EKLEM İÇİ ENJEKSİYON KÖK HÜCRE TEDAVİSİ DEĞİLDİR.

HER EKLEM İÇİ TEDAVİ YA DA ENJEKSİYON AMELİYATSIZ TEDAVİ DEMEK DEĞİLDİR.

 

YORUM YAZ