• USD Alış: 5.3375
  • USD Satış: 5.3589
  • Euro Alış: 6.0523
  • Euro Satış: 6.0765
EMZİRME VE BESLENME

EMZİRME VE BESLENME

05.09.2017 - 13:50:23 | G.Sever


Anne sütü bebeğin besin ögesi ihtiyacını karşılaması, kolay sindirilebilir olması ve bebeği enfeksiyonlara karşı koruması bakımından eşsiz bir besindir. Annenin hem bebeğini yeterince iyi beslemesi hemde kendi besin gereksinimlerini karşılaması açısından emzirme döneminde beslenme oldukça önemlidir. Emzirme dönemindeki enerji ve besin öğeleri ihtiyacı gebelikte olduğundan daha fazladır. Süt veren kadının yetersiz beslenmesi durumunda kendi vücut depolarından harcanmaktadır. Bu durumda annenin sağlığının bozulmasına ve yetersiz süt salgılanmasına neden olmaktadır.
Sütü ile bebeğinin ihtiyacını tamamen karşılayan bir kadın günde ortalama 700-800 ml süt salgılar. Bu miktarda süt salgıladığında annenin günlük kalori tüketimi 700 kalori artar. BU 700 kalorinin 200 kalorisi gebelikte kazanılan depolardan, 500 kalorisi de annenin beslenmesinden karşılanır. Kısacası emziren annenin beslenmesinde normal gereksinmeye 500 kalori ek yapılmalıdır.

Emziren Annelerin Beslenmelerinde Dikkat Etmesi Gerekenler :
Emziklilik döneminde sıvı tüketimi oldukça önemlidir. Günlük sıvı tüketimi 3 litre civarında olmalıdır. Bu miktar 12 su bardağı su, süt, ayran, hoşaf, komposto, limonata, şerbet,taze sıkılmış meyve suları şeklinde olmalıdır. Çay, kahve gibi içecekler süt verimini azalttığı bilinmektedir. Günde 1-2 fincandan fazla tüketilmemelidir. Daha çok ıhlamur, kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir.
Emziklilik döneminde kesinlikle zayıflama diyeti yapılmamalıdır. Bu dönemde düşük kalorili bir diyet uygulaması süt yapımını azaltmakta ve sütün besin değerini olumsuz etkilemektedir.
Emziklilik döneminde alkol kesinlikle tüketilmemelidir.
Soğan, sarımsak, brokoli, karnabahar, acı baharatlar veya kuru baklagiller anne sütünün tadını değiştirebilir. Bu durum bazı bebeklerde huzursuzluk (gaz oluşturması gibi) durumlar ortaya çıkarabilir. Eğer sorun oluşturursa ya daha az sıklıkla tüketilmeli ya da hiç tüketilmemelidir.Kalsiyum yönünden zengin olan süt, yumurta, peynir gibi besin grupları mutlaka beslenme programında yerini almalıdır.
Protein ihtiyacının karşılanması için ise, her gün mutlaka yumurta veya etli sebze yemeği veya kurubaklagil yemeği tüketilmelidir.
Omega-3 bebeklerin beyin gelişimi açısından oldukça önemlidir. Omega-3  den zengin su ürünlerinin tüketimiyle anne sütünün de omega-3 içeriği artmaktadır. Bu nedenle balık tüketimine bu dönemde ağırlık verilmelidir.
Taze meyve ve sebzelerin her gün düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir.
Salam, sosis gibi koruyucu katkı maddesi içeren besinler tüketilmemelidir.
Demir bakımından zengin olan ( et, tavuk, yumurta… ) besinler C vitamini kaynaklarıyla ( domates,biber, maydonoz gibi taze sebzeler ve meyveler…) beraber tüketilmelidir. Çünkü C vitamini demirin emilimini arttırmaktadır.
Pişirme yöntemi olarak ızgara, haşlama ya da fırında tercih edilmelidir.
Nikotin anne sütüne geçtiği için kesinlikle sigara içilmemelidir.

Sonuç olarak; anne sütünün azalmasını engellemek için annenin yeterli miktarda sıvı alıp, yeterli ve dengeli beslenmesi gerekmektedir. Bebeğinize ilk 6 ay sadece anne süt verin ve 2 yaşına kadar da emzirmeye devam edin.
 

Emzikli Kadınlar İçin Gerekli Günlük Besin Tüketim Miktarları:

Besin Grupları                        Miktar
Süt, Yoğurt                                2-3 su bardağı (400-600ml)
Peynir                                       2 kibrit kutusu kadar (60gr)
Et, tavuk, balık                          3-4 porsiyon 
Yumurta, kuru baklagiller          1 porsiyon
Taze sebze ve meyveler           5-7 porsiyon 

Tahıllar 
Ekmek                                       4-6 dilim
Pirinç, bulgur, makarna  vb.      Hiç veya 2-3 porsiyon


 

YORUM YAZ