• USD Alış: 5.3375
  • USD Satış: 5.3589
  • Euro Alış: 6.0523
  • Euro Satış: 6.0765
MEVSİM GEÇİŞLERİNDE ÜST SOLUNUM YOLLARI ENFEKSİYONU

MEVSİM GEÇİŞLERİNDE ÜST SOLUNUM YOLLARI ENFEKSİYONU

07.09.2017 - 17:23:35 | G.Sever


Çocuklarda enfeksiyonlara en duyarlı sistem, solunum yollarıdır. Solunum yolu enfeksiyonları, çocukluk döneminin en sık görülen enfeksiyon hastalıklarıdır.
Üst solunum yolu, burun ve ağızdan başlayarak ses tellerine kadar uzanan hava yoluna verilen isimdir. Bu bölgenin tamamı bir enfeksiyondan etkilenebileceği gibi bir bölgesi lokal olarak da etkilenebilir.
Sonbahar ve kış döneminde  çocuklarda grip, nezle, orta kulak iltihabı, bademcik enfeksiyonu ve sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının görülme sıklığı artmaktadır.
Okul, kreş, toplu taşıma araçları gibi kalabalık ortamlar, hastalığın başlıca yayılma alanlarıdır.
Üst solunum yolu enfeksiyonlarına en sık olarak virüsler, daha az oranda da  bakteriler sebep olmaktadırlar.
Sonbahar ve kış aylarında bu mikropların doğada görülme sıklığı artmaktadır. Okul , kreş gibi kapalı yerlerde uzun süre kalınması, buraların iyi havalandırılmamaları, soğuğun vücut direncini düşürmesi, bunların yanında yeterli-dengesiz beslenme ve bazı diğer faktörlerin de etkileri ile sonbahar ve kış aylarında üst yolu enfeksiyonlarının görülme sıklığı artmaktadır.
Burun ve boğaz iltihabına sebep olan 200 den fazla farklı tip virüs vardır ve çocukların bir çoğu yılda yaklaşık 5-8 kez üst solunum yolu enfeksiyonu geçirirler.

NASIL BULAŞIR?
Bulaşma, genellikle hasta kişilerin burun ve boğaz salgılarında bulunan mikropların, öksürme-hapşırma-tıksırma sonucunda damlacıklar halinde havaya saçılması, bu mikropların havada damlacıklar şeklinde asılı kalmaları ve diğer kişiler tarafından solunan bu hava ile o kişilerin üst solunum yolu mukozalarına yerleşmesi ile olur. Aynı şekilde hasta kişilerin , enfekte burun-boğaz salgılarıyla temas sonucu da , özellikle temizliğine dikkat edilmemiş ellerle de hastalık bulaşabilir.Virüslerin sebep olduğu üst solunum yolu enfeksiyonlarının belirtileri;  burun akıntısı-tıkanıklığı, burunda dolgunluk hissi, hapşırık, öksürük, ateş, baş ağrısı, geniz akıntısı, boğaz ağrısı, gözlerde sulanma ve çapaklanma, kas ağrıları, halsizlik ve iştahsızlıktır.
Virüslerin sebep olduğu üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde; iyi havalandırılmış, temiz bir ortamda istirahat, bol sıvı içeren diyet, burun temizliği, ağrı ve ateş için ağrı kesici-ateş düşürücü ilaçlar, bazen de geniz akıntısı ve öksürüğe yönelik olarak ilaçlar kullanılabilir. Tedavide antibiyotiklerin yeri yoktur.
Bakterilerin neden olduğu; bademcik enfeksiyonu, farenjit, sinüzit, otit gibi durumlarda ise doktorunuzun önereceği uygun antibiyotik tedavisinin yanında diğer destekleyici tedaviler de kullanılır.

ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARINDAN ÇOCUKLARIN KORUNMASI İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR
Üst solunum yolu enfeksiyonlarından çocukların korunması için dikkat edilmesi gereken önemli noktalar; kişisel temizlik kurallarına uyulması, özellikle okullarda el temizliğine çok dikkat edilmesi, damlacık yolu ile bulaşma olduğu için bulunulan ortamın havalandırılmasına özen gösterilmesi, hasta olan kişilerle yakın temastan kaçınılması, vücut direncini arttırmak için düzenli ve dengeli beslenmeye önem verilmesi ve hava şartlarına göre uygun kalınlıkta giyinilmesi gerekmektedir.

 

YORUM YAZ